Książka ta jest przeznaczona zarówno dla koneserów jak i amatorów nowych smaków szlachetnego trunku jakim jest piwo. Przedstawia ona 1001 piw w całej jej krasie, od piw beczkowych po tradycyjne piwa z gatunku ale, poprzez silnie chmielone trunki. Książka zabiera nas w piwną podróż dookoła świata poprzez największe potęgi piwowarskie jakimi są Stany zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Holandia do krain mniej słynących z browarnictwa jakimi są Chiny, Indie, Mozambik, Sri Lanka czy Peru. Oczywiście w książce nie zabrakło też polskiego akcentu jakim jest nam wszystkim dobrze znany Żywiec czy Okocim. Mnie jednak najbardziej ucieszyło polskie piwo Łomża Export gdyż przywołuje wspaniałe wspomnienia z przed wielu lat jak zaczynałem dopiero poznawać smak piwa.

Książka zawiera dwa indeksy piw; jeden według krajów których jest wyszczególnionych aż 69, drugi według browarów gdyż w niektórych z nich jest produkowane kilka gatunków piw opisanych w książce. Jednak głównym kryterium którym kierował się autor książki jest opracowany przez niego i jego zespół podział na kolory: bursztynowe, jasne, białe, ciemne oraz piwa specjalne ( do których należą piwa które nie pasowały do żadnej z wcześniejszych kategorii ). A to w jaki sposób były wybierane piwa do tej książki wyjaśnią nam słowa samego autora:

"Niektóre z tych piw znalazły się tutaj dlatego, że reprezentują innowacyjność i wyobraźnię w browarnictwie. Mamy tu piwa dojrzewające w drewnianych beczkach, o takim samym stopniu skomplikowania i stężenia smaku jak najlepsza whisky typu single malt. Są tu piwa dojrzewające i utlenione, które już wyginęły i zeszły do doliny cieni po to, by triumfalnie narodzić się na nowo. Przedstawiamy piwa, które świecą jak słońce w kuflu i są uosobieniem radości i afirmacji życia, połączeniem wesołej paplaniny chmielu oraz inspirującego i towarzyskiego słodu. Mamy tu ciemne, kontemplujące stouty, portery i piwa typu dunkel, przypominające postaci z szekspirowskich dramatów. Są tutaj piwa IPA, które dźwięczą i brzęczą zmysłowymi nutami chmielu, tym niezwykle ważnym elementem układanki, jaką jest warzenie piwa. Są piwa owocowe, które rozkwitają, gdy podczas dojrzewania doda się do nich wiśni lub czarnego bzu. Są piwa z przyprawami, z kawą, czekoladą nawet z solą i pieprzem".

Uważam że książka ta, tak jak podkreśla sam autor, nie jest listą "najleprzych" piw na świecie tylko spisem piw, które warto sróbować, by zdecydować samemu, które nam smakują, a które nie.

logo