Czy można w domowych warunkach zaparzyć filiżankę dobrej kawy nie posiadając przy tym ekstremalnie drogiego sprzętu?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: oczywiście TAK!

W poprzednim artykule przedstawiliśmy charakterystykę dobrej, ekologicznej kawy segmentu SpecialityCoffee. Tym razem zajmiemy się najważniejszymi czynnikami wpływającymi na jakość naparu w filiżance.

Jakość naparu zależy od kilku bardzo istotnych czynników:

  1. Profilu palenia kawy
  2. Grubości zmielenia ziaren
  3. Temperatury wody
  4. Jakości wody
  5. Czasu parzenia

PROFIL PALENIA KAWY

Palenie kawy to wielka sztuka wydobywania z ziaren tego co najlepsze. Od jego stopnia zależy smak kawy, a dokładniej kwaskowość i goryczka. Jasno palona kawa charakteryzuje się bogatszym aromatem i delikatną goryczką, z kolei ciemno palona charakteryzuje się mocniejszym smakiem, z wyraźnie odczuwalną goryczką. Im ciemniej palona kawa, tym zawartość lotnych substancji aromatycznych jest mniejsza, a na pierwszy plan wysuwa się nieprzyjemna gorycz. Radzimy unikać bardzo ciemnego palenia (tzw. sycylijskie), gdy ziarna pokrywa charakterystyczna błyszcząca warstwa złożona z olejków eterycznych i cukrów. Jeżeli było to palenie przemysłowe, bardzo prawdopodobne jest to, że w kawie powstaną bardzo szkodliwe produkty pirolizy.

MIELENIE
Najważniejsze, żeby kawę mielić bezpośrednio przed jej parzeniem. Badania dowodzą, że już po 5 minutach od zmielenia kawa traci około 60% aromatów. Dlatego też najlepszym przyjacielem kawosza powinien być młynek, nie ekspres, czy inne urządzenie służące do parzenia kawy. Należy pamiętać, że im drobniej kawa będzie zmielona, tym szybciej będzie przebiegała jej ekstrakcja. Nawet stary „babciny” ręczny żarnowy młynek jest lepszy od mielonej kawy zakupionej w sklepie.

TEMPERATURA
Co dla niektórych wydaje się być dziwne, zmieloną kawę nie powinno się, a nawet nie wolno zalewać wrzątkiem! Dobrym punktem wyjścia w przypadku kawy jest temperatura ok 90 st. C. W zależności od regionu z jakiego pochodzi kawa czasem wymagana temperatura będzie oscylowała w granicach 75-80st. C, a czasem w 90-94 st. C.

JAKOŚĆ WODY

Woda to 98% naparu! Nawet jeśli spełniamy wszelkie inne czynniki wpływające na jakość naparu, a zapomnimy o tym elemencie, to cały wysiłek może pójść na marne.  Co ważne, woda używana do parzenia kawy  powinna być filtrowana, ale nie może być zbyt miękka. W warunkach domowych idealnie nadają się filtry węglowe. Woda mineralna nie wchodzi w grę! Zbyt miękka woda sprawi, że kawa będzie miała płaski i niezbudowany smak. Zbyt twarda woda sprawi, że kawa będzie miała smak kredowy.

CZAS PARZENIA

W zależności od metody czas parzenia jest różny.  Espresso, przez bardzo drobne mielenie, charakteryzuje się krótkim czasem parzenia, z drugiej strony French Press, przez bardzo grube mielenie cechuje się długim czasem parzenia. Ważne by przygotowywany napar nie cechował się podekstrakcją – zbyt krótki czas parzenia (ostry, trawiasty smak) oraz nadekstrakcją – zbyt długi czas parzenia ( gorzki, cierpki smak).

W tym momencie dla większości kawa, jako napój, który na co dzień pijemy może wydawać się bardzo skomplikowany w przygotowaniu, a przecież to tylko kawa…?! W dzisiejszych czasach rozwija się jednak moda na Slow Food. Coraz więcej Polaków chce wiedzieć co je i co pije. Zdolni jesteśmy nawet czekać na dany produkt o wiele dłużej niż kiedyś mając tą świadomość, że będzie świeży, zdrowy i naturalny. Dlatego zachęcamy do eksperymentów w domowym zaciszu i odwiedzania kawiarni serwujących kawę o prawdziwie wysokiej jakości.

W kolejnej odsłonie artykułu przedstawimy Państwu alternatywne metody parzenia kawy. Należą do nich: Aeropress, Dripper V60, Chemex, French Press, Syphon.

Szkoda marnować życia na kiepską kawę!

Artykuł przygotowany przez Kofeina Team, czyli baristów z opolskiej kawiarni Kofeina. W Kofeinie można napić się najbardziej dopieszczonej kawy na bazie 100% świeżo palonych mieszanek arabiki a także kaw parzonych metodami aleternatywnymi na bazie kaw Single Origin.