Wytrawna szpinakowa karpatka czyli Karpaty letnią porą

0 (0 ocen)

  • 60 min

Karpatka w nietypowym, bo wytrawnym wydaniu. O ile na słodko zwieńczona jest cukrem pudrem imitującym śnieg, o tyle w mojej dzisiejszej wersji wyrażam tęsknotę za latem i moje góry pokryłam piękną zielenią uzyskaną dzięki kiełkom rzodkiewki.

  • 60 min

Składniki:

  • Na ciasto:
    · 250 ml wody
    · 110 g smalcu
    · szczypta soli
    · 1,5 szklanki mąki pszennej
    · 6 jajek

    Na farsz:
    · 150 g świeżego szpinaku
    · 250 g serka ricotta
    · 250 g mascarpone
    · 4 jajka
    · gałka muszkatołowa
    · 2 ząbki czosnku
    · 2 łyżki smalcu
    · 2 garście uprażonych płatków migdałowych
    · 1 łyżka mąki kukurydzianje
    · 3 łyżki pistacjowo-pietruszkowego pesto
    · kiełki rzodkiewki
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Karpatka Dania główne Ciasto

Wytrawna szpinakowa karpatka czyli karpaty letnią porą - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Wodę z solą doprowadzamy do wrzenia, dodajemy do niej smalec. Kiedy się rozpuści i połączy z wodą, zdejmujemy z ognia, stopniowo dodajemy przesianą mąkę - zaparzamy ją, następnie ponownie ustawiamy na palniku na niewielkim płomieniu. Kiedy uzyskamy jednolitą masę, a mąka straci swoją surowość zdejmujemy z ognia. Nieco studzimy. Do lekko przestudzonej masy dodajemy stopniowo po jednym jajku- kiedy wmieszamy dokładnie jedno jajko dodajemy dopiero następne. 2 tortownice o średnicy 26-27 cm smarujemy smalczykiem i obsypujemy mąką. Ciasto dzielimy na dwie równie części i wykładamy je do tortownic, starając się pozostawić ładne pofalowania. Pieczemy 20-25 minut, termoobieg, 220 stopni. Ciasto studzimy.
    Przygotowujemy farsz:
  • 2. Na patelni topimy smalec, dodajemy posiekany czosnek. Chwilkę smażymy, następnie dodajemy świeży szpinak. Chwilkę smażymy. Zdejmujemy z ognia. Serki łączymy z jajkami, doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Masę przekładamy do szpinaku, ponownie stawiamy na palniku i chwilkę smażymy na wolnym ogniu dodając przesianą mąkę kukurydzianą (cały czas mieszajmy, i pilnujmy, aby temperatura nie była zbyt wysoka). Kiedy masa lekko zgęstnieje ściągamy z palnika, studzimy. Dodajemy uprażone płatki migdałowe.
    Jeden placek ciasta ptysiowego smarujemy pesto. Wykładamy na to szpinakowo-serowy farsz. Przykrywamy drugim plackiem. Posypujemy kiełkami rzodkiewki. Smacznego!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Mąka Mascarpone Ricotta Szpinak

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować