Szpinakowy torcik z owocami

4.5 (155 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Propozycja na dziecięce przyjęcia i urodziny. Najmłodszym na pewno przypadnie do gustu jego wygląd, a niejadki nawet się nie domyślą, że właśnie pałaszują porcję szpinaku ;).

Składniki:

  • na tortownicę 24cm:

    Ciasto:

    1 szkl mąki pszennej
    pół szkl mąki krupczatki
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    3/4 szkl cukru zwykłego
    1 cukier waniliowy
    pół szkl oleju
    3 duże jajka
    225g mrożonego rozdrobnionego szpinaku

    Krem:

    500ml śmietanki Łaciata 30% do ciast i deserów
    250g serka Mascarpone
    5 - 6 łyżek cukru pudru
    1,5 szkl truskawek – mogą być z kompotu
    1 szkl wydrylowanych czereśni – mogą być z kompotu

    Do dekoracji piankowe muchomorki i truskawkowe krasnoludki: kilka białych pianek, np. Haribo i kilka truskawek, goździki na oczka
Wystaw ocenę:

4.5 (155 ocen)

Szpinakowy torcik z owocami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Upieczone ciasto 1. Ciasto: szpinak rozmrażamy, osączamy na sitku z nadmiaru wody i mieszamy z połową oleju. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy partiami cukry oraz po kolei żółtka. Na koniec wlewamy pozostały olej i krótko ucieramy. Mąkę pszenną przesiewamy z proszkiem do pieczenia, mieszamy z krupczatką, dodajemy do masy i mieszamy całość łyżką. Na koniec dodajemy szpinak z olejem i starannie mieszamy łyżką. Warto kilkakrotnie „pociąć” masę nożem, żeby usunąć pęcherze powietrza powstałe przy mieszaniu – wtedy mamy pewność, że ciasto wyrośnie bez górek. Ciasto wylewamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o śr. 24cm i pieczemy ok. 35 – 40min w temp. 180ºC. Upieczone i wystudzone ciasto kroimy wzdłuż na 2 blaty. Z górnego blatu ścinamy wierzch i kruszymy go.
  • Składniki na masę 2. Krem: schłodzoną śmietanę ubijamy mikserem na sztywno, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder, a następnie Mascarpone i krótko miksujemy na najwolniejszych obrotach.
  • Nakładanie masy 3. Część kremu odkładamy, do reszty dodajemy wydrylowane czereśnie i pokrojone truskawki (owoce z kompotu wcześniej osączamy) i mieszamy. Krem z owocami wykładamy na pierwszy blat ciasta i przykrywamy drugim blatem, tym ze ściętym wierzchem.
  • Robienie muchomorków 4. Piankowe muchomorki i krasnoludki: miejsca, w których będziemy je układać, wcześniej cienko smarujemy odrobiną odłożonej masy, by dobrze się trzymały.
    Muchomorki: układamy pianki, smarujemy je odrobiną masy i układamy na nich truskawki ze ściętymi spodami. Następnie robimy na nich kropeczki z odrobiny odłożonej masy.
  • Gotowy krasnoludek 5. Krasnoludki: truskawki z odciętą górną częścią układamy na masie. Trochę masy nakładamy do szprycy i wyciskamy na truskawki, po czym nakładamy górną, odciętą wcześniej część owocu. Oczka krasnoludków robimy z goździków. Powierzchnię wokół truskawkowych muchomorków i krasnoludków posypujemy okruszkami z ciasta, tak aby nie było widać masy, na której są przymocowane do blatu.
  • 6. Kilkoma truskawkami i resztą masy zdobimy ciasto według własnego uznania za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego. Ciasto przechowujemy w lodówce.

Porady

Papierem do pieczenia wykładamy tylko dno tortownicy. Masy wychodzi dość dużo, więc można użyć trochę mniej kremówki. Ciasto najlepiej upiec dzień wcześniej, a przełożyć masą i ozdobić tuż przed podaniem. Robiąc truskawkowe muchomorki, najlepiej przygotować same pianki, a kapelusze z truskawek nakładać tuż przed podaniem, gdyż pianki mogą nasiąknąć sokiem.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Szpinak Truskawki

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

KHWS_03-2014

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować