Szczupak faszerowany w skórze

0 (0 ocen)

  • 2 godz. 30 min

miękkie, delikatne, gotowane w bulionie warzywnym danie postne

  • 2 godz. 30 min

Składniki:

  • świeży szczupak ok. 1,5 kg
    pęczek włoszczyzny
    2 cebule
    3 jajka
    1 czerstwa bułka maślana
    100 ml mleka
    2 łyżki masła
    liść laurowy, sól, pieprz, ziele angielskie,
    dodatkowo:
    żelatyna spożywcza (w ilości odpowiadającej do 1 litra płynu)
    2 arkusze gazy (dużej)
    2 łyżki masła do smarowania gazy
    wata do przefiltrowania wywaru
    1 łyżka octu 10 %
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Dania z ryb Przystawki

Szczupak faszerowany w skórze - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Szczupaka sprawiam - odcinam płetwy, ogon, głowę (skrzela i oczy usuwam) myję rybę, skórę ściągam z ryby (dość proste, choć wydaje się to magiczną sztuczką), filetuję.
  • 2. Żelatynę namaczam w niewielkiej ilości zimnej wody.
  • 3. Jeżeli chcę zrobić szczupaka faszerowanego z odrobiną mięsa przy skórze to z tuszki ryby najpierw wyciągam kręgosłup i ścinam mięso pozostawiając około 0,5 - 1 cm mięsa przy skórze. W takim przypadku muszę też zwiększyć ilość ryby o kolejne 60 dag. fileta ze szczupaka lub np. dorsza.
  • 4. Mięso szczupaka mielę trzykrotnie, po zmieleniu i dodaniu odrobiny soli wyrabiam mięso z 1/2 szklanką zimnej wody (kolagen zawarty w mięsie wchłania wodę dzięki czemu po ugotowaniu ryba jest delikatna i sprężysta) mielę również namoczoną w mleku bułką, podsmażoną w małej ilości oliwy cebulę.
  • 5. Jajka rozdzielam żółtka od białek, a następnie żółtka ucieram z masłem, łączę z mięsem szczupaka, doprawiam solą i pieprzem. Jedno białko kurze ubijam na sztywną pianę i łączę z masą rybną.
  • 6. Jeden arkusz gazy moczę w zimnej wodzie, po wykręceniu jej rozkładam na stole, smaruję miękkim masłem. Na gazie rozkładam skórę ryby(oczywiście wierzchnią warstwą skóry do gazy) nakładam mięso formując walec, a następnie zawijam walec ryby w gazę. Związuje tylko końce gazy (tak jak cukierek)
  • 7. Rybę układam w podłużnym garnku z wywarem. Gotuję około 45 minut na bardzo małym ogniu. Po ugotowaniu delikatnie rybę wyciągam z wywaru i schładzam.
  • 8. Przestudzoną rybę kroję w plastry o grubości ok. 0,5 cm, wykładam na półmisek i zalewam tężejąca galaretą. Przed zalaniem ryby można udekorować warzywami ugotowanymi w wywarze, cząstkami cytryny, zieloną pietruszką bądź też gałązkami kopru. Do części wywaru dodałam zielony barwnik. Po zastygnięciu pokroiłam w małą kostkę.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ryby

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Wigilia

Podobne przepisy

To może cię zainteresować