szarlotka z masą budyniową

4.5 (167 ocen)

  • 1 godz. 30 min

"Jest to ciasto, które w okresie zimowym piekę bardzo często. Nie muszę już pisać, że bardzo Nam smakuje ;))) i jest to najlepszy jabłecznik z budyniem jaki kiedykolwiek jadłam :). Ciasto jest bardzo delikatne w smaku, budyń nadaje mu tą delikatność, jabłka winny smak, polecam !:).

  • 1 godz. 30 min

Składniki:

  • Składniki:
    2 szklanki mąki pszennej
    1 szklanka maki krupczatki
    2 jajka
    16 g cukru waniliowego
    ¾ szklanki cukru pudru (daję odrobinę mniej)
    250 g margaryny
    2 łyżeczki proszku do pieczenia

    Masa budyniowa:

    1 litr mleka
    2 budynie śmietankowe lub waniliowe z cukrem
    Ugotować te dwa budynie na litrze mleka.

    Ponadto:

    1 ½ kg jabłek
    cukier puder do dekoracji
Wystaw ocenę:

4.5 (167 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Desery

Szarlotka z masą budyniową - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Wykonanie:
    Z podanych składników wszystko razem połączyć, by powstało jednolite ciasto. Następnie podzielić go na dwie równe części.
    Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach,nadmiar soku odcisnąć.
    Blaszkę o wymiarach (24 x 40 cm) wysmarować tłuszczem, wyłożyć papierem do pieczenia. Teraz równomiernie na spód blachy dać jedną część ciasta, ponasuwać widelcem, na to wyłożyć jabłka porypać cynamonem, wyrównać. Na jabłka wylać gorący budyń, chwilkę odczekać, by lekko odparował i wyłożyć na górę drugą część ciasta, dobrze ponasuwać widelcem.
    Piec około 50 minut w 190 – 200 st. C. Po upieczeniu, kiedy ciasto ostygnie, posypać cukrem pudrem.

Porady

Co do ciasta kruchego, według moich zasad ;). Składniki powinny być temperatury pokojowej, nie prosto z lodówki. Mąka (w tym wypadku obie), powinny być przesiane z proszkiem do pieczenia przez sitko, by je spulchnić. Jajka należy roztrzepać widelcem np. w kubeczku. Ja do większej miski przesiewam mąkę z proszkiem, dodaję suche składniki czyli cukier, szczypta soli, zamieszam. Następnie krojem nożem na mniejsze części margarynę, lub masło (akurat te składniki mogą być wyjęte kilkanaście minut przed robieniem ciasta, by nie były znów za miękkie), bezpośrednio do mąki, wyrabiam ręcznie, tak by tłuszcz pochłonął suche składniki (może nam wyjść w tedy coś w rodzaju kruszonki), dodaję jajka, dalej wyrabiam. I tu należy mieć na uwadze, niezależnie od przepisu !, jeśli w trakcie ugniatania składniki nam się ,,kruszą" nie do końca chce powstać jednolite ciasto, to dodajemy w miarę potrzeby 1 lub 2 łyżki (ewentualnie więcej) śmietany, lub zimnej wody, by ciasto miało jednolitą gładką strukturę. Gdy składniki się fajnie połączą, przekładam ciacho na stolnicę i jeszcze przez ok. 5 minut wyrabiam. Ciasto kruche lubi czasem po leżakować w lodówce (w zależności od przepisu), w tedy dzielę je na pół, lekko oprószam i wkładam do woreczków, a następnie do lodówki na ok. od 0.5 do 1 godziny. Osobiście wolę podpiekać spody ciasta kruchego czy półkruchego przez ok. 10 do 15 minut, przed nałożeniem masy (np. owocowej).

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Cynamon Jabłka

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować