Staropolskie pączki parzone z truskawkową marmoladą/ krówką kawową

0 (0 ocen)

  • 3 godz.

Tłusto - czwartkowo zapraszam na pyszne pączki parzone- klasyczne tłustości kuchni staropolskiej w moim wydaniu. W porównaniu z klasykiem, do ciasta użyłam nieco mniej żółtek i tłuszczu. Uperfumowałam je skórką cytrynową, udekorowałam kandyzowaną skórką pomarańczową i suszoną żurawiną.

  • 3 godz.

Składniki:

  • Składniki (na ok. 30 pączków):

    · 1 kg mąki pszennej + 1 szklanka

    · 100 g świeżych drożdży

    · 12 żółtek- z dużych jaj

    · 1,5 szklanki drobnego cukru

    · 200 g roztopionego, letniego masła

    · 4 szklanki mleka

    · skórka otarta z cytryny + sok z cytryny

    · 4 łyżki spirytusu

    · marmolada truskawkowa/ masa krówkowa kawowa

    · olej rzepakowy do smażenia

    · cukier puder na lukier + sok z cytryny

    · posypka- kandyzowana skórka pomarańczowa + suszona żurawina

Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Desery Pączki

Staropolskie pączki parzone z truskawkową marmoladą/ krówką kawową - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • image-24k4i71 1. Drożdże kruszymy, zasypujemy łyżką cukru, zalewamy szklanką ciepłego mleka- całość dokładnie rozprowadzamy. Dodajemy 3 łyżki mąki, dokładnie mieszamy. Odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem, żeby zaczyn popracował.

    Do miski przesiewamy 0,5 kg mąki. Zalewamy wrzącym mlekiem- zaparzamy mąkę, dokładnie mieszając.



    Ciepłą zaparzoną mąkę łączymy z zaczynem, dodajemy żółtka utarte na biało z cukrem , sok i skórkę z cytryny. Dokładnie mieszamy. Dodajemy pozostałą mąkę oraz spirytus i dokładnie wyrabiamy dłonią na gładkie ciasto. Dodajemy ciepły tłuszcz i ponownie wyrabiamy . Gotowe ciasto musi odchodzić od miski i od dłoni. Przykrywamy je ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia- powinno podwoić swoją objętość.
  • image-0dop95f 2. Z wyrośniętego ciasta odrywamy kawałki, rozpłaszczamy je na dłoni, nadziewamy łyżeczką marmolady lub krówki i formujemy pączki. Układamy je na posypanym mąką blacie, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na ok. 15 minut.
  • image-1m25yg0 3. Smażymy w garnku na głębokim oleju- ja używam rzepakowego. Ważne aby temperatura oleju nie była ani za niska, ani za wysoka. Po wrzuceniu na rozgrzany tłuszcz partii pączków (max. 4- 5 sztuk, aby temperatura oleju nie spadła), przykrywamy garnek pokrywką. Kiedy ładnie się zarumienią (na średnim ogniu ok. 5 minut z jednej strony), obracamy na drugą stronę i smażymy już bez przykrycia (kolejne 5 minut).
  • image-0j9p902 4. Wykładamy na ręcznik papierowy.
  • image-1ksq25m 5. Lukrujemy (sok z cytryny i tyle cukru pudru ile zabierze). Na wierzchu możemy posypać podprażonymi orzechami włoskimi lub kandyzowaną skórką pomarańczową i suszoną żurawiną. Smacznego!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować