Pyszne pierogi ruskie

4.5 (190 ocen)

  • 1 godz. 30 min

Gotowanie zwłaszcza tradycyjnych potraw sprawia mi mnóstwo radości!! Lubię jednak dodać do każdej potrawy coś od siebie, w tym przypadku- niespodzianka w farszu do pierogów!! :)

  • 1 godz. 30 min

Składniki:

  • FARSZ:

    500 g ugotowanych ziemniaków
    150 g białego sera (półtłustego)
    kostka serka topionego bez dodatków
    2 cebule
    2 łyżki masła
    sól, pieprz
    CIASTO:
    350 g mąki pszennej
    ok. 200 ml wody
    1 łyżka masła
    1 jajko
    sól
Wystaw ocenę:

4.5 (190 ocen)

Zobacz również:

Pierogi Pierogi ruskie

Pyszne pierogi ruskie - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • gotowe ciasto 1. Ciasto zawsze przygotowuję przed farszem, jest bardziej elastyczne jeśli się chwilę odstoi. Mąkę przesiewam do głębokiej miski, dodaję jajko i wlewam łyżkę roztopionego masła. Powoli wlewam wodę, może się okazać, że podana przeze mnie ilość wody będzie niewystarczająca, trzeba zatem pamiętać, żeby dodać jej tyle, ile przyjmie mąka. rozrabiam ciasto rękoma przez około 20 minut. Po przekrojeniu ciasta widać lekkie wgłębienia i dziurki powietrza. Nakrywam ciasto ściereczką i zostawiam na około pół godziny.
  • farsz na pierogi ruskie 2. Ziemniaki i ser biały mielę przez maszynkę, dodaję pokrojony w kostkę serek topiony i zarumienioną na maśle posiekaną w kostkę cebulę. Ja bardzo lubię wszystko, co zielone, dlatego do farszu zawsze dodaję jeszcze pęczek posiekanego szczypiorku lub dymki. Doprawiam solą i pieprzem. Całość dokładnie mieszam.
  • lepienie pierogów 3. Ciasto dzielę na 2- 3 części i każdą z nich po kolei rozwałkowuję na grubość około 2-3 milimetrów. Szklanką wycinam krążki. Na każdy krążek nakładam około 1,5 łyżeczki farszu. Mocno sklejam brzegi. Jeśli pierogi nie będą chciały się kleić polecam lekko zwilżyć palce przed klejeniem.
  • pierogi ruskie 4. Pierogi układam na desce bądź stolnicy podsypanej mąką. Polecam ulepione partie pierogów przykryć ściereczkę- nie wyschną. Pierogi wrzucam do osolonego wrzątku z łyżką oliwy lub oleju. Gotuję jeszcze około 3 minuty po wypłynięciu, od czasu do czasu zanurzając je powtórnie pod wodę. Odcedzam łyżką cedzakową i nakładam na talerze. Polecam podawać z podsmażoną cebulką i posiekanym szczypiorkiem lub ze śmietaną.
    Smacznego!!

Porady

Wodę na pierogi polecam solić w momencie wrzenia- posolona wcześniej będzie dłużej dochodzić do wrzenia

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska

Podobne przepisy

To może cię zainteresować