Piernik staropolski

4.5 (197 ocen)

  • Średni

Przepyszny piernik, najlepszy na prawdziwym miodzie z pasieki, z dodatkiem własnej korzennej przyprawy, przełożony domowymi powidłami śliwkowymi.

  • Średni

Składniki:

  • CIASTO::
    - miód lipowy: 0.5 kilograma
    - cukier: 1.5 szklanki
    - masło: 250 gramów
    - mąka pszenna tortowa: 1 kilogram
    - domowa przyprawa do piernika (kupionej przyprawy należy dodać 2 razy więcej): 50 gramów
    - ciemne kakao do wypieków (czubate łyżki): 2 łyżki
    - sól: 0.5 łyżeczki
    - jajka: 3 sztuki
    - soda oczyszczona: 3 łyżeczki
    - mleko: 0.5 szklanki
    DO PRZEŁOŻENIA::
    - powidła śliwkowe: 1.5 kilograma
Wystaw ocenę:

4.5 (197 ocen)

Zobacz również:

Piernik Desery

Piernik staropolski - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Miód, cukier i masło umieścić w rondelku i podgrzewać na małym ogniu aż do momentu całkowitego rozpuszczenia cukru. Zestawić z ognia. Przelać do dużej misy i wystudzić.
  • 2. Do wystudzonej masy przesiać mąkę, przyprawę do piernika, kakao i sól. Dodać rozmącone jajka i sodę rozpuszczoną w mleku. Ciasto dokładnie wyrobić (ja robię to mikserem na najwolniejszych obrotach).
  • 3. Wyrobione ciasto przełożyć do szklanej misy. Misę zawinąć w dużą lnianą ściereczkę i odstawić na najniższą półkę lodówki na 5-6 tygodni.
  • 4. Po upływie tego czasu (na 4 dni przed Wigilią) ciasto podzielić na 3 równe części. Przygotować blaszkę o wymiarach 25x35cm, posmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Pierwszą część ciasta, dzieląc ją na kawałki, rozłożyć na przygotowanej blaszce i równo rozwałkować małym wałkiem. Ciasto nakłuć w wielu miejscach widelcem. Piec w temp. ok.180st. ok. 20minut. Z drugą i trzecią częścią ciasta postąpić identycznie.
  • 5. W rondelku podgrzać powidła i przełożyć nimi wystudzone blaty. Piernik zawinąć w papier i obciążyć. Odstawić w chłodne miejsce.
  • 6. * Ja mam przygotowane dwie cienkie płyty pilśniowe troszkę większe od blatów piernikowych. Na pierwszej z nich rozkładam papier do pieczenia. Układam na nim pierwszy blat, rozsmarowuję powidła, przykrywam drugim, rozsmarowuję drugą część powideł, przykrywam trzecim spodem do góry. Zawijam papier. Układam drugą płytę. Mocno ściskam folią spożywczą, kilkakrotnie owijając całość. Odstawiam w chłodne miejsce, dodatkowo ustawiając na gotowym pierniku coś ciężkiego.
  • 7. ** Przed podaniem pokrojony piernik lekko oprószam cukrem pudrem.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Piernik

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować