Kutia

4.48 (162 ocen)

Jak w wielu rodzinach mających swoje korzenie na Kresach, tak i w mojej, na wigilijnym stole zawsze jest kutia. Bogata w bakalie i mak, pachnąca miodem i wanilią.

Składniki:

  • pszenica obłuszczona - 1 szk.
    mak - 1,5 szk.
    miód - 5 łyżek
    rodzynki - 1 szk.
    orzechy laskowe - 1 szk.
    migdały - ½ szk.
    morele suszone - 1 szk.
    laska wanilii - 1 szt.
    mleko - 1 szk.
Wystaw ocenę:

4.48 (162 ocen)

Zobacz również:

Desery

Kutia - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Kutia 1. Pszenicę pozbawioną łusek dokładnie opłukuję w ciepłej wodzie, wielokrotnie ją zmieniając na czystą. Wypłukaną pszenicę zalewam gorącą wodą i odstawiam w chłodne miejsce na całą noc.
  • 2. Następnego dnia gotuję w garnku z grubym dnem na bardzo małym ogniu, aż pszenica będzie miękka, u mnie trwało to około godziny. Pamiętając o częstym mieszaniu, aby pszenica się nie przypaliła. Odstawiam do wystudzenia.
  • Kutia 3. Rodzynki zalewam wrzątkiem, a po chwili odsączam na sitku i osuszam na ręczniku papierowym. Kroję morele, migdały i orzechy.
  • 4. Mak zalewam ciepłą wodą, mieszam i odstawiam na chwilę, następnie zlewam wodę z pływającymi na jej powierzchni zanieczyszczeniami. Czynność tą powtarzam do czasu, aż woda będzie czysta. Następnie mak przecedzam na gęstym sitku, przekładam do garnka, wlewam wrzące mleko i dodaję przekrojoną na pół laskę wanilii. Garnek z makiem trzymam na minimalnym ogniu około 30 minut, aż mak będzie miękki, a mleko wyparuje. Odstawiam do przestygnięcia i wyjmuję laskę wanilii.
  • 5. Następnie dwukrotnie mielę w maszynce z gęstym sitkiem, specjalnym do mielenia maku.
  • 6. Miód przekładam do rondelka i lekko podgrzewam do momentu, aż będzie płynny. Miód łączę z makiem, pszenicą i bakaliami. Całość dokładnie mieszam i odstawiam w chłodne miejsce, najlepiej na kilka godzin.
  • 7. Gdyby kutia była zbyt sucha, można dodać łyżkę lub dwie słodkiej śmietanki, ale nie za dużo, bo konsystencja kutii w żadnym wypadku nie może być płynna, a nawet półpłynna. Ja nie dodawałam śmietanki.

Porady

*dobrej jakości pszenicę na kutię nie jest łatwo kupić, ale warto jej poszukać na bazarach, targowiskach, jarmarkach bożonarodzeniowych lub w sklepach z żywnością ekologiczną.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować