Kopytka

4.5 (181 ocen)

Kopytka znane są i lubiane chyba przez wszystkich, a w szczególności przez dzieci. Po mimo ,iż są bardzo proste w przygotowaniu, wielu osobom sprawiają problem.Oto kilka ważnych wskazówek, jak zrobić idealne kopytka. Mam nadzieję, że Wam pomogą.

Składniki:

  • Składniki:
    2 kg ugotowanych ziemniaków
    250 -300 g mąki pszennej
    1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
    1 duże jajko
    1 płaska łyżeczka soli
    Dodatkowo:
    łyżka oliwy
Wystaw ocenę:

4.5 (181 ocen)

Zobacz również:

Dania główne

Kopytka - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Ugotowane ziemniaki mielimy w maszynce do mięsa lub przeciskamy przez praskę do ziemniaków. Dodajemy jajko i sól. Zaczynamy zagniatać ciasto, powoli dosypując mąkę. W zależności od tego, jakiego rodzaju ziemniaków używamy, zależy ile potrzeba nam będzie mąki. Ciasto powinno być zwarte i odchodzić od rąk. Blat obsypujemy mąką, odrywamy kawałek ciasta i formujemy dłońmi wałek. Następnie delikatnie go spłaszczamy nożem i kroimy ukośnie niewielkie kluseczki. Gotujemy partiami w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oliwy około 1-1,5 od wypłynięcia klusków na wierzch. Podajemy gorące. Świetnie pasują do sosu mięsnego, pieczarkowego lub roztopionego masła z bułka tartą. Oczywiście jest wielu zwolenników odgrzewanym kopytek, które również rewelacyjnie smakują.

Porady

W kopytkach najważniejsze są ziemniaki, które powinny być mączyste, o sypkim miąższu po ugotowaniu. Najlepiej użyć ziemniaków pozostałych z dnia poprzedniego lub ugotować ziemniaki dzień wcześniej. Drugą ważną kwestią jest to, aby podczas przygotowania ziemniaki nie były ciepłe, powinny być całkowicie wystudzone. Koleny etap to ilość mąki. To ile użyjemy mąki zależy od gatunku użytych ziemniaków. Dlatego nie da się uwzględnić w przepisie odpowiedniej ilości mąki. Dodajemy jej tyle, aby ciasto było zwarte i odchodziło od rąk. Jeśli dodamy jej zbyt dużo, kopytka będą twarde i ciężkie. W składnikach podałam również mąkę ziemniaczaną, ale nie zawsze ją dodaję. Jeśli do masy ziemniaczanej dodaję jajko, wtedy mąkę ziemniaczaną pomijam.Teraz zagniatamy ciasto. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt długo. Im więcej glutenu uaktywni się podczas zagniatania, tym kluski będą bardziej twarde. Gotowe ciasto ziemniaczane nie powinno również długo stać, dlatego od razu zabieramy się do robienia kopytek. Ostatni etap to gotowanie. Tu już nie ma większej filozofii. Ważne jest, aby wrzucać kopytka na gotującą się wodę partiami i nie doprowadzić do rozgotowania się klusek. Teraz chyba jesteśmy gotowi do przygotowania kopytek.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować