Zapewne wielu z Was zastanawiało się nie raz skąd u nas w Polsce pierogi ruskie. Dlaczego nie polskie? Tak znane w wielu regionach kraju pierogi z przysznym aksamitnym farszem składającym się z ziemniaków, cebuli i twarogu.

Można by twierdzić, że jak ruskie to z Rosji, lecz pierogi, o których mowa nijak mają się do rosyjskich kulinarnych tradycji. "Ruskie" to tylko potoczne określenie kojarzące z Rosją, prawidłowe były by "pierogi rosyjskie". Zatem jak nie z Rosji, to skąd? Odpowiedź jest prosta i szukać jej musimy tam gdzie latają sokoły, czyli na zielonej Ukrainie! ;)

Ruś Czerwona, czyli kraina historyczna umiejscowiona na południowo-zachodniej Ukrainie, to właśnie stamtąd przybyły do Polski "pierogi ruskie". W miare upływu czasu zapomniano o tym, aby ruskie łączyć z Rusią. Ciekawostką jest, że na Ukrainie mówiono na nie "pierogi polskie", a pierwsze wzmianki o pierogach ruskich w polskim piśmiennictwie notuje się dopiero po II wojnie światowej. 

Należy zapamiętać, że pyszne pierogi ruskie z ziemniaczano-twarogowym farszem to specjalność Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, a nazwa "ruskie" odnośi się do Rusi Czerwonej.

PIEROGI RUSKIE:

Ciasto pierogowe:
2 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka masła lub oleju
1 jajko (roztrzepane)
około 1 szklanki ciepłej wody

Nadzienie:
500 g ziemniaków, jesiennych, nie młodych
250 g twarogu
1 średnia cebula, drobno posiekana (opcjonalnie)
sól, pieprz
mięta drobno posiekana (opcjonalnie)

 

Wykonanie:

  • Ziemniaki ugotować, ostudzić i razem z twarogiem przecisnąć przez praskę lub zemleć w maszynce do mięsa. Na oliwie zeszklić cebulę, jeśli jej używamy. Wymieszać z ziemniakami i twarogiem, doprawić solą i pieprzem oraz ewentualnie miętą.
  • Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej wgłębienie, dodać sól, masło lub olej oraz jajko. Stopniowo dodając ciepłą wodę wyrabiać ciasto, zagarniając mąkę do środka wgłębienia. Ciasto wyrabiać aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 5 - 10 minut. Przykryć ściereczką. Nastawić wodę w garnku na gotowanie, posolić.
  • Ciasto podzielić na 2 części, rozwałkować na placki. Szklanką wycinać kółka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi w pierogi. Gotować do miękkości, przez około 3 - 5 minut. Można sprawdzić czy pierogi są już miękkie, odławiając jednego na łyżkę cedzakową i dotykając palcem.

Przepis na pierogi pochodzi ze strony www.kwestiasmaku.com