Wyjątkowe własciwości dyni potwierdza pewna historia...

Dawno, dawno temu był sobie rolnik, nazywał się Jerzy Moskalew-Hejbowicz. W okresie międzywojennym zmuszony był do pobytu w Argentynie. Pewnego razu, jeden zaprzyjaźniony z nim robotnik zapadł na śmiertelną chorobę. Lekarze nie mogli go uleczyć. Hejbowicz nie mógł pogodzić się z poważną infekcją przyjaciela. Indianie zaproponowali, że wyleczą robotnika w tydzień, pod warunkiem że będzie tylko pod ich opieką. Bez żadnych protestów zgodzili się na to. I rzeczywiście, po tygodniu robotnik wrócił zdrowy i szczęśliwy. Indianie zdradzili Hejnowiczowi tajemnicę wspaniałego lekarstwa. Był to wyciąg z dyni argentyńskiej, który według Indian dawał urodę, młodość i zdrowie.

Dynia receptą na długie życie

Po latach Hejbowicz skrzyżował argentyńską odmianę dyni z inną, dzięki temu powstała odporna na zimno odmiana dyni zwana artroką, która do dziś uprawiana jest w całej Polsce. Hejbowicz żył ponad 90 lat, do końca swoich dni czuł się świetnie i był zdrowy. Twierdził, że było to zasługą artroki.

Bogactwo dyni

Indianie mieli rację, wierząc w bogate wartości dyni. Przede wszystkim dynia jest niskokaloryczna. 100 gram dostarcza tylko 15 kalorii, dlatego możemy ją jeść do woli. Dynia jest bogata w: białko, witaminę A i C, żelazo, wapń, magnez, fosfor oraz witaminy z grupy B.

Dyniowe pestki są lekarstwem

Pestki dyni są równie wartościowe, zawierają 37,5% oleju zwanego cucurbitasterolem, sole mineralne o dużej ilości fosforanów, cynk, błonnik, enzymy, związki białkowe. Używa się ich od niepamiętnych czasów do zapobiegania powstawaniu glisty ludzkiej czy tasiemca jelitowego. Jan Muszyński pisał o pestkach dyni: „Jest to szczególnie cenny środek w praktyce dziecięcej, albowiem nie potrzebujemy się przy nim obawiać przedawkowania”. Niestety, im chłodniejszy klimat w którym uprawiana jest dynia, tym jej pestki są mniej wartościowe i nie zawsze dają tak wyraźne efekty jak u robotnika z historii.

Dyniowe pestki, bardzo bogate w cynk, zapobiegają problemom z prostatą, które są skutkiem niedoboru cynku w organizmie. Ponadto, wyłuskane nasiona dyni zatruwają tasiemca u dorosłych. Napar pity z nasion ma właściwości moczopędne.

Medycyna w dzisiejszych czasach dysponuje lekami, które są o wiele skuteczniejsze w walce z prostatą, glistą ludzką czy tasiemcem. Mimo wszystko pestki dyni pomogą, a na pewno nie zaszkodzą i powinny znajdować się w diecie każdego, kto dba o zdrowie.