Przetwory z porzeczek to głównie dżemy i konfitury. Polska jest znana szczególnie z dużej ilości upraw porzeczki czarnej, ponieważ mamy idealne warunki pogodowe do hodowli tych niezwykle zdrowych owoców. Prawie w każdym ogródku latem można zobaczyć kilka krzewów czarnej porzeczki, jej uprawa nie wymaga dużo wysiłku i czasu, a owoce doskonale nadają się do robienia konfitur, dżemów i innych przetworów z porzeczek. Porzeczki bogate są w witaminę C, która niezbędna jest przy przeziębieniach. Zobacz naszą galerię i wybierz najlepsze przetwory z porzeczek!

Przetwory z porzeczek – jakie wybrać?

Porzeczki można dodać również do ciast, serników, deserów i nawet lodów. Idealnie się sprawdza połączenie porzeczkowo-cytrynowe. Dobrym pomysłem jest łączenie słodkich owoców, takich jak maliny czy czerwony agrest z czarną lub czerwoną porzeczką. Czarne porzeczki zawierają dużo pektyn, dzięki czemu dżem czy konfitura z nich będą naturalnie gęste. 

Przetwory z czerwonych porzeczek i białych porzeczek mogą wymagać użycia dodatkowej pektyny – kupicie ją w wielu sklepach spożywczych. Najpopularniejsze przetwory z porzeczek to dżemy i konfitury. Do konfitur warto użyć specjalnego garnka. Jest duży, ma praktyczną miarkę w środku, ale przede wszystkim wyposażony został w poręczny uchwyt, dzięki któremu z łatwością przelejemy gotową konfiturę do słoików.  

Konfitura z czerwonej porzeczki czy dżem z porzeczek czerwonych lub przetwory z porzeczek czarnych będą jeszcze lepsze, kiedy owoce przetrzemy na gładką masę. Pomoże nam w tym przecierak – warto mieć go w kuchni, bo za jego pomocą można także przygotować na przykład zupy kremy. Do konfitury możemy dorzucić trochę całych owoców pod koniec smażenia.

Przetwory z porzeczek – soki, nalewki i wino

Przetwory z porzeczek to także napoje. Intensywny w smaku sok będzie świetny jako dodatek do zimowej herbaty. Nalewka porzeczkowa także jest pyszna. Warto pamiętać, że przetwory z porzeczek czarnych będą miały nieco intensywniejszy, bardziej leśny smak niż przetwory z czerwonej porzeczki czy porzeczki białej. 

Jeszcze innym pomysłem na przetwory z porzeczek jest przygotowanie owocowego wina. Nic nie smakuje tak dobrze jak domowe wino! Aby je przygotować, warto zaopatrzyć się w większy galon na wino – z pewnością znajdzie amatorów, więc możemy przygotować go więcej!

Przetwory z porzeczek – dobre na zimę!

Przetwory z porzeczek to skarb, który przyda się w zimie. Porzeczki to owoc, który sprawdzi się doskonale przy zimowych przeziębieniach i infekcjach. Warto w lecie przygotować przetwory z porzeczek, by mieć kilka słoiczków na zimę. Owoce te, szczególnie czarne porzeczki, zawierają bowiem mnóstwo witaminy C, leczą migrenę i wzmacniają organizm. Wystarczy zjeść tylko 100 g. czarnych porzeczek, żeby pokryć podwójnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Przetwory z porzeczek najlepiej przygotować w niewielkich słoiczkach, ponieważ po otwarciu powinniśmy zjeść je w ciągu kilku dni. 

Polecają czarne porzeczki na gorączkę i bóle brzucha, ponieważ zawierają duże ilości pektyny. Są bogate w rutyny, kwercetyny i antyoksydanty, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Regularne spożycie czarnych porzeczek doskonale wzmacnia odporność i cały organizm!

Żeby jednak móc wspomagać organizm zimą, latem trzeba podwinąć rękawy i porzeczki zapakować do słoika czy butelki. Nie będzie to trudne, bo przetwory z porzeczek mają wiele odmian – sok, dżem lub konfitura, frużelina czy nawet porzeczkowy chutney. Do przygotowania dżemu lub konfitury będzie niezbędne użycie dużej ilości cukru, inaczej przetwór wyjdzie zdrowy, ale kwaśny.

Przetwory z porzeczek – wybierz ulubiony

Wybór jest spory – przetwory z porzeczek smakują dobrze zarówno na słodko czy bardziej wytrawnie do mięs czy serów. Można zrobić doskonały sos porzeczkowy do dań głównych lub po prostu zasypać porzeczki cukrem i zamrozić. Nieco bardziej czasochłonna jest nalewka z czarnej porzeczki, ale warto przygotować ją na zimowe przeziębienia. Surowe porzeczki są dosyć kwaśne, dlatego nie każdemu przypadną do gustu, lecz w daniach i przetworach sprawdzą się smakowicie. Z porzeczki można zrobić konfiturę, doskonały dżem z porzeczek, galaretkę, kompot i sok, ale również świetną nalewkę i domowe wino z porzeczek. Przepisy na te przetwory znajdziesz w galerii. A ty, które przetwory z porzeczek wybierasz?

Jeśli uwielbiasz porzeczki i poza przetworami interesują Cię też inne sposoby na ich wykorzystanie, zobacz naszą galerię ciasto z porzeczkami.