Najlepsze dania ze szparagami? Nie ma. Dlaczego? Bo szparagi są na tyle wdzięcznym warzywem, że sprawdzają się praktycznie we wszystkich kombinacjach. Ale możemy podsunąć Wam kilka pomysłów na to, z jakimi dodatkami najlepiej skomponować szparagi, żeby stworzyć wspaniałe przepisy na to warzywo.

 

Dania ze szparagami - szparagi gotowane

Jeśli chodzi o gotowane szparagi to pierwszym, co przychodzi na myśl jest pytanie: jak przygotować szparagi? Na szczęście to proste. Szparagi zielone myjemy, szparagi białe obieramy ze skórki, a następnie wstawiamy warzywa do wysokiego garnka – tak, aby stały pionowo, a główki wystawały ponad poziom wody. Gotujemy je ok. 15 minut, sprawdzając widelcem miękkość (więcej o gotowaniu szparagów możecie przeczytać w artykule „Jak przygotować i ugotować szparagi?”). Kiedy mamy już ugotowane szparagi, polecamy najprostszą przekąskę, czyli szparagi w szynce - to dla nas obowiązkowe danie otwierające szparagowy sezon.

 

Jeśli chodzi o przepisy na gotowane szparagi, to dobrym pomysłem są np. białe szparagi z jajkiem sadzonym. 12 sztuk szparagów gotujemy, a w międzyczasie przygotowujemy jajka sadzone z pieprzem i świeżym koperkiem. Na ugotowane szparagi kładziemy jajka. Takie dania ze szparagami to świetny dodatek do obiadu (podana z ziemniaczkami, surówką i np. bitkami w sosie) albo jako lekki lunch czy kolacja.

Szparagi z pomidorową salsą
szparagi z pomidorową salsą papryki pieczone ze szparagami i cukinią

 

Dania ze szparagami - grillowane szparagi

Oprócz gotowanych szparagów, możemy przygotować je na inne sposoby. Ponieważ sezon na to warzywo zbiega się z czasem, kiedy grille pracują rozgrzane są do czerwoności, polecamy wrzucić je na ruszt. Przeczytaj nasz artykuł - szparagi z grilla i dowiedz się, jak przygotować je perfekcyjnie.

A to nasz szybko sposób na szparagi na szybko. Szparagi płuczemy w zimnej wodzie i natychmiast osuszamy. Odłamujemy zdrewniałe części, a końce wyrównujemy przy użyciu noża. Dzielimy szparagi na porcje po 7 sztuk i nabijamy je na wykałaczki tak aby całość wyglądem przypominała tratwę. Następnie ząbek czosnku obieramy i przeciskamy przez praskę. Dodajemy olej sezamowy (2 łyżki), białe ziarno sezamu (2 łyżki) i sos sojowy (1 łyżka). Tak powstałym sosem smarujemy z obu stron tratwy ze szparagów. Szparagi pieczemy na rozgrzanym grillu przez 5 minut z każdej strony. W przypadku elektrycznego grilla kontaktowego, szparagi pieczemy na pełnej mocy przez 6 minut.

A co powiecie na dania ze szparagami w wersji zapiekanej?! Dokładnie szparagi zapiekane z oliwkami.

Składniki:

  • szparagi zielone: 1 pęczek
  • śmietana: 200 mililitrów
  • jajko: 1 sztuka
  • żółty ser: 20 dekagramów
  • oliwki zielone drylowane: 200 mililitrów
  • sól: 1 szczypta
  • świeżo mielony pieprz (kolorowy): 1 szczypta
  • cząber: 1 szczypta

Obrane szparagi należy ugotować w osolonej wodzie lub na parze (10 minut w parowarze). Do śmietany wbijamy jajko i dokładnie mieszamy. Następnie doprawiamy i dodajemy oliwki (małe opakowanie 200 ml). W naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem układamy szparagi i zalewamy je przygotowanym wcześniej sosem śmietanowo-oliwkowym. Następnie wszystko posypujemy startym żółtym serem. Szparagi zapiekamy w nagrzanym do 175 stopni piekarniku przez około 10-15 minut (aż ser dobrze się roztopi).

Zostają nam jeszcze inne dania ze szparagami jako dania obiadowe, czyli np. ziemniaki ze szparagami i pomidorami czy pieczony omlet ze szparagami, przepisy na dania do pracy i sałatki z makaronem, np. makaron ze szparagami i szpinakiem.