Placki ziemniaczane – przepis

Składniki:

  • 0,5 kg ziemniaków

  • 1 cebula

  • 1 jajko

  • 2 łyżki mąki pszennej

  • sól, 
pieprz

  • olej do smażenia

Ucieramy ziemniaki i cebulę, dodajemy jajko, mąkę i przyprawy. Mieszamy. Masa ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Placki ziemniaczane smażymy na rozgrzanym oleju, aż z obu stron będą ciemnozłote.

To, oczywiście, najprostszy przepis na placki ziemniaczane. Już sam ten przepis można urozmaicić, raz ścierając ziemniaki na tarce o małych oczkach, innym razem używając i tarki o małych oczkach, i takiej o dużych. Dzięki temu te większe kawałki ziemniaków sprawią, że nasze placki będą bardziej chrupiące.

Ale zanim przejdziemy do dalszych tricków, dzięki którym placki ziemniaczane pokażą nam się w zupełnie nowej odsłonie, powiedzmy sobie parę słów o właściwościach odżywczych ziemniaków jako takich.

Placki ziemniaczane: zdrowe czy niezdrowe?

Ziemniaki to źródło węglowodanów złożonych, czyli składnika odżywczego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym ziemniaki zawierają sporo witamin (w tym witaminę C) i składników mineralnych, dostarczają białka roślinnego, polecane są osobom z nadciśnieniem tętniczym (zawierają cenny potas), a także cukrzykom. Powinni ich jednak unikać ludzie z niewydolnością nerek. Czy to wszystko oznacza jednak, że placki ziemniaczane są zdrowe?

Cóż, niekoniecznie. Smażenie podwyższa indeks glikemiczny ziemniaków, sprawia, że stają się bardziej kaloryczne, ponadto przy przyrządzaniu ziemniaków ważny jest sposób pokrojenia bulw: im drobniejsze kawałki, tym więcej witamin ulega zniszczeniu. Ale nie traćmy ducha! Jeśli nawet placki ziemniaczane do najzdrowszych nie należą, to jednak jedzone okazyjnie i podawane ze zdrowymi dodatkami, na pewno nam nie zaszkodzą. A wręcz przeciwnie: jako „zakazany owoc” będą nam smakować jeszcze lepiej!

Zresztą na serio: każdy ma czasami ochotę na coś pysznego i mało dietetycznego. Placki ziemniaczane są w takim przypadku godne polecenia, bo po pierwsze możemy je zjeść ze zdrową sałatką, a po drugie z pewnością się nimi najemy i nie będziemy próbowali dojadać kolejnymi przegryzkami, jak miałoby to miejsce, gdybyśmy zdecydowali się np. na chipsy. Zatem placki jedzone od czasu do czasu nie zaszkodzą też naszej sylwetce. Zobacz więc, jak możesz je przyrządzić.

Placki ziemniaczane – pomysły na przyrządzenie

Placki ziemniaczane z łososiem

Zdrowym akcentem będzie, jeśli placki ziemniaczane podamy z łososiem. O zbawiennym wpływie ryb na ludzki organizm nie trzeba chyba nikogo przekonywać, a o smaku placków ziemniaczanych z łososiem możesz łatwo się przekonać. Wystarczy, że usmażone placki (żeby były zdrowsze, do smażenia możesz użyć oliwy z oliwek) udekorujesz kwaśną śmietaną (albo jogurtem naturalnym lub maślanką), dołożysz plastry wędzonego łososia i całość przybierzesz skórką cytryny i koperkiem. Danie znane od lat nagle zmienia się w coś zupełnie nowego – i zupełnie pysznego.

Czymś, co może Cię całkowicie zaskoczyć są drożdżowe placki ziemniaczane. Ziemniaki ścieramy, cebulę kroimy na drobno. Do szklanki wlewamy ciepłą wodę i łączymy z rozkruszonymi drożdżami. Następnie ziemniaki i cebulę łączymy z mąką i przyprawami, mieszamy, potem dodajemy drożdże i całość znów mieszamy. Smażymy jak zwykłe placki. Drożdżowy akcent sprawia, że placuszki są bardziej puszyste, mają ciekawy, jakby lekko chlebowy smak, a poza tym nabierają zdrowotnych właściwości. Poza tym takie placki pasują do wszystkiego i można je jeść zarówno na słono, jak i na słodko. 

Placki ziemniaczane można robić z mąką pełnoziarnistą, dzięki czemu są zdrowsze, można je też przyrządzać z cukinią. Więcej o plackach i ziemniaczano-„cukiniowych” i z samej cukinii przeczytaj w artykule, w którym zdradzamy pomysły na zdrowe placki z cukinii. Zobacz też, jak jeszcze możesz przyrządzić placki ziemniaczane. A może sam masz jakieś pomysły w tym temacie? Podziel się nimi w komentarzach!