Białostockie – farsz tych pierogów stanowi kasza gryczana z twarogiem, smażonej cebulki i mono doprawione solą i pieprzem. Takie pierogi popularne są także na Rzeszowszczyźnie, często podawane ze skwarkami lub polane roztopionym masłem.

Bryndzylki – „góralskie” pierogi, które są wariacją na temat pierogów ruskich. Do tych pierożków dodaje się nadzienie z ziemniaków i cebuli oraz dodatki rodem z gór – oscypek i bryndzę. Pierogi te je się w wersji pieczonej, nie gotowanej.

Bulwanki – często podaje się jako jedną ze świątecznych potraw na wschodzie Polski, podobnie jak knysze. Najczęściej nadziewano je kapustą, grzybami, kaszą jaglaną lub gryczaną albo ziemniakami czy różnymi serami. Tak jak bryndzylki, są to pierogi pieczone.

Dzyndzałki/ Dzybdzalki/Dzyndzarki – to małe pierożki, przypominające kołduny, pochodzące z kuchni warmińskiej. Często towarzyszy im barszcz lub rosół. Farsz stanowi w tym przypadku tłusta wołowina lub gęsina, cebula i majeranek.

Sasznie – to potrawa z kuchni kresowej. Ciasto przygotowuje się z dodatkiem ziemniaków, a farsz stanowią sery, najczęściej jest to twaróg. Pierogi smaży się na głębokim tłuszczu i podaje polane stopionym masłem lub z dodatkiem gęstej śmietany.

Sójki – pieczone pierogi, które umiejscawia się w kuchni mazowieckiej i podlaskiej. Farsz z kapusty, smażonej cebuli i kaszy jaglanej otacza drożdżowe ciasto. Pierogi piece się przed podaniem i spożywa na gorąco lub zimno.

Pierogi Szlacheckie – danie z Kresów i kuchni podlaskiej. Gotuje się je i przesmaża, a farsz stanowią tarte ziemniaki, które przez zawinięciem w ciasto surowe smaży się na tłuszczu wieprzowym z cebulą i przyprawami.

Szpekuchy – pierogi wywodzące się z dawnej Kurlandii, lecz zagościły na stołach śląskich i litewskich. Nadziewa się je słoniną lub boczkiem i przesmażoną cebulką, a po zlepieniu piecze do zrumienienia.

Wypróbuj przepisy na pierogi:

Pierogi z soczewicą

Pierogi z ziemniakami i serem

Pierogi z jagodami

Pierogi z kaszą gryczaną i serem

Pierogi z mięsem