Zdrowotne właściwości otrębów

Otręby powstają podczas przemiału ziaren zbóż – pszenicy, żyta i owsa. Jest to zewnętrzna, najbardziej wartościowa część ziarna, bogata w witaminy i składniki mineralne. Warto więc włączyć je do codziennej diety, by poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

Otręby to jedno z najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego. Wpływa on na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.  Jego spożywanie jest korzystne między innymi dla osób walczących z nadwagą i stosujących diety odchudzające, bowiem błonnik pęcznieje w żołądku. Dzięki temu szybciej czujemy się syci i nie odczuwamy głodu.  Jemy mniej, czujemy się najedzeni, a to ułatwia utrzymać smukłą sylwetkę. Co ważne, wpływa także na prawidłową przemianę materii.

Inny zbawienny dla naszego zdrowia wpływ tych produktów to to, że otręby regulują i ułatwiają pracę układu pokarmowego. Ich spożywanie nie tylko zwiększa wydalanie kwasów żółciowych, lecz także wspomaga procesy trawienne, chroniąc jednocześnie błonę śluzową jelit i żołądka. Otręby pomagają również w profilaktyce schorzeń przewodu pokarmowego oraz zaparć i hemoroidów.

Ważną dla naszego zdrowia właściwością otrębów jest to, że oczyszczają organizm z metali ciężkich i toksyn, które pojawiają się w wielu produktach, które jemy na co dzień.

Szczególnie cenne dla naszego zdrowia są otręby owsiane, których regularne spożywanie zapobiega chorobom serca, nowotworowym oraz cukrzycy. Jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne otręby wyróżniają się bogactwem  składników mineralnych, takich jak fosfor, magnez, żelazo i cynk oraz witamin z grupy B.

Jak wprowadzić otręby do naszego codziennego menu?

Otręby są produktem uniwersalnym w kuchni, dzięki czemu dostarczają nieskończonej ilości kulinarnych inspiracji. Można je dodać praktycznie do każdego posiłku, zarówno do śniadania, obiadu czy nawet deseru. Wielu z nas wsypuje je do mleka, kefiru czy jogurtu jako zamiennik płatków i muesli, dzięki czemu spożywamy zdrowe i urozmaicone śniadanie. Warto wypróbować je też jako dodatek do ciasta naleśnikowego czy słodkich placuszków. Dzięki temu przemycimy porcję zdrowia na talerzu.

Produkty te sprawdzą się również jako zdrowsza wersji panierki i zastępstwo bułki tartej. Jeśli dodamy je do pieczonych w domu chlebów, bułek lub ciast, nasze wypieki będą zdrowsze i bardziej sycące niż te ze sklepu.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie otrębów w kuchni jest też dodawanie ich do sałatek, co wpływa nie tylko na walory smakowe, ale i zdrowotne tych dań. Wsypanie kilku łyżeczek otrębów do warzywnych i owocowych koktajli to sposób na „wypełnienie” żołądka i uczucie sytości na dłużej.

Ważne jest wprowadzanie otrębów w diecie dzieci już od najmłodszych lat, by nauczyć je zdrowego stylu życia. Otręby można „przemycić” w wielu daniach. Wykorzystamy je podczas przygotowywania słodkości – czekoladowych trufli, ciast i ciastek. Otręby stanowiły będą także dodatek do mięsnych klopsików, czy kotlecików, tak przez dzieci lubianych.