• Mniszek pospolity, jego zastosowanie i właściwości

 • Mniszek pospolity, lekarski, dmuchawiec, czyli mlecz

 • mniszek lekarski

  mniszek lekarski

 • Mniszek lekarski, najprościej mlecz, porasta łąki, pastwiska,przydrożne trawniki a także ogrody. Większość z nas postrzega go jako chwast. Mlecz ma właściwości lecznicze, począwszy od korzeni - odwar z korzeni lub nalewka pomagają w schorzeniach dróg żółciowych i kamicy. Z liści mniszka można sporządzić sałatkę wiosenną, wywar z gotowanych kwiatów po dodaniu cukru staje się syropem czyli miodkiem majowym. Sok mleczny znajdujący się we wszystkich częściach mniszka zawiera inulinę, kwas krzemowy, witaminy z grupy A,B,C,D. Korzeń mniszka do celów leczniczych należy zbierać jesienią.

   

  Mniszek lekarski jest bardzo pożyteczny w ogrodach,przyspiesza kwitnienie i dojrzewanie owoców ponieważ wydziela etylen, czyli hormon roślinny.

   

  Przepis na miód z mniszka lekarskiego.

  400 kwiatków z mniszka lekarskiego,zebranych w południe

  cytryna 2szt

  1kg cukru

  1 litr wody

  Zbieramy 400 kwiatów mniszka,rozkładamy na białym papierze i czekamy aż  wyjdą wszystkie robaczki. Następnie wkładamy kwiatki pod bieżącą wodę i płuczemy. Do garnka wlewamy litr wody i wrzucamy kwiatki. Od zagotowania wody trzymamy kwiatki na ogniu przez 10-15 minut. Czekamy 24 godziny, wywar przelewamy przez sitko i odciskamy wodę z kwiatów. Do wywaru z mniszka dodajemy wyciśnięty sok z cytryny i cukier i gotujemy na wolnym ogniu około 3 godzin aż z wywaru zacznie się robić gęsty miodek. Miód z mniszka możemy stosować do słodzenia herbaty przy przeziębieniu, poprawia także trawienie, ogólnie wzmacnia organizm. Polecam.

   

   

   

 • 1 komentarz

Podobne artykuły: