Dla niektórych jednym z bardziej oczekiwanych dań na otwarcie sezonu wiosennego jest młoda kapusta. Zasmażana, młoda kapusta z koperkiem, jako zupa, delikatny bigos czy gołąbki… Kapusta ma wiele zastosowań i jedno jest pewne – zawsze świetnie smakuje. Nie można też zapomnieć o idealnej surówce. Kapusta to podstawowy składnik surówki colesław albo prostej surówki z marchewką. 

Młoda kapusta - najlepsza odmiana

Wyczekiwana przez całą zimę młoda kapusta swoim wyglądem i smakiem nie ma sobie równych. Najsmaczniejsza jest biała odmiana Amager – jest zwarta, ma kruche liście, krótki głąb i zawiera w sobie dużo cukrów. Nadaje się ona do gotowania, kwaszenia oraz na surówki. Kapusta ta wrażliwa jest na mrozy, dlatego trzeba przechowywać ją w chłodniach lub w kopcach w temperaturze powyżej zera. Warto pamiętać, że od sierpnia młoda kapusta zmienia swoją strukturę - im późniejsza odmiana, tym trzeba ją dłużej gotować i wymaga ona więcej dodatków smakowych, ponieważ nie jest ona aż tak słodka jak wczesne odmiany młodej kapusty.

Oprócz klasycznych dań ta galeria prezentuje też dania trochę inne, mniej oczywiste, a równie pyszne. To także dowód, że młoda kapusta to składnik uniwersalny – wyczarujesz z niej sałatki, placki czy farsz do naleśników i roladek. Wypróbuj nasze przepisy!

Młoda kapusta - przepisy

Dania z kapusty to jedne z propozycji idealnych na przednówek. Z kolei młoda kapusta to przysmak idealny na wiosnę. Popularnością cieszy się wersja wegetariańska - w głównej roli szatkowana kapusta przesmażona na oleju ze sporą ilością koperku. Dla urozmaicenia polecamy też dodatek marchewki - dzięki niej młoda kapusta zyska ciekawy, słodkawy smak. Aby danie było bardziej sycące - sprawdzi się mięsna baza. W chłodniejsze dni idealna będzie młoda kapusta z dodatkiem łopatki, a także młoda kapusta z kurczakiem. Więcej pomysłów znajdziecie w galerii powyżej.

Czytaj także: surówka z kapusty pekińskiej w 18 odsłonach