Na pewno każdy odpowie – mnóstwo, ale czy na pewno odnaleźliśmy ten prawdziwy smak słonecznych Indii?

Kuchnia indyjska to przede wszystkim przyprawy. Ogromne ich ilości dodawane do każdej potrawy. I chodzi tu o umiejętne używanie przypraw, łączenie ich w mieszanki – każdy szanujący się indyjski kucharz sam potrafi zrobić np. garam masala.

Kuchnia Indii to zapach i smak kardamonu, kuminu, kolendry, imbiru, gorczycy i kozieradki. Jednak ilość i rodzaj używanych przypraw jest zależna od regionu kraju. Na północy do potraw dodaje się przeważnie przyprawy zmielone na proszek, natomiast na południu najczęściej praży się całe ziarenka, aby wydobyć z nich aromat, ale też używa się przypraw utartych na bardzo gładką pastę z innymi składnikami.

W północnych i środkowych Indiach sztuka aromatyzowania potraw została doprowadzona do perfekcji – w jednym daniu można wyczuć aż 12 różnych przypraw, w tym te najcenniejsze: szafran, cynamon, kardamon i goździki.

Także temperatura nie pozostaje bez wpływu na sposób przyprawiania. Tam gdzie panują upały do potraw dodaje się chili (aby zapobiec psuciu się potraw), natomiast w rejonach chłodniejszych – częściej niż gdzie indziej używa się czosnku i cebuli.

Kuchnia Indii północnych to „kuchnia mięsna” i "kuchnia chleba”. Słynne mięsne potrawy przyrządzane są  najczęściej z suszonymi owocami, orzechami i migdałami. Ryż jada się tu przeważnie tylko w okolicach Kaszmiru w Himalajach. Dania wegetariańskie nie cieszą się tu powodzeniem, mieszańcy uwielbiają mięso – zwłaszcza jagnięcinę. I choć nie używa się tu chili, dania są bardzo ostre dzięki imbirowi i mają przepiękny kolor dzięki szafranowi – najdroższej przyprawie świata uprawianej  w okolicy Srinagaru.

Z kolei południe Indii to raj dla wegetarian, to „kuchnia ryżu”. Od zawsze jadano tu więcej ryżu, mleka kokosowego, owoców i warzyw, zwłaszcza soczewicy, która uzupełnia brak białka mięsnego. Popularne są wszelkiego rodzaju chutneye, które podaje się praktycznie do każdego posiłku – do mięsa, do kanapek, nawet do chipsów. Słowo chutney pochodzi od chatni – co oznacza „do lizania”. Hindusi znają setki przepisów na te pyszne dodatki – my najczęściej jadamy gotowane, warzywne. Hindusi robią także chutneye na surowo, w formie pasty z fistaszków, kokosa, ziół, chili, czosnku, mango, soku z limonki i oczywiście przypraw. Taki surowy chutney trzeba zjeść od razu.

Popularne obecnie w także Polsce dania typu tandoori, pochodzą od glinianego kotła, w którym temperatura przekracza 180 st. C. Paliło się w nim węglem drzewnym, drewnem lub nawozem. Obecnie hindusi wykorzystują udogodnienia i do opalania pieca tandoor używają gazu.  Dania tandoori nie tylko są efektowne, ale smaczne i zdrowe, bo dzięki krótkiej obróbce termicznej pod przykryciem mięso nie wysycha i zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Przed pieczeniem mięso oczywiście marynuje się w przyprawach i jogurcie, a także barwi chili lub szafranem.

Zręczni hinduscy kucharze w piecu tandoor potrafią także przygotować  placki naan. Wiedzą jak wrzucać, by ciasto przykleiło się do ścianek pieca i nie wpadło do ognia oraz w którym momencie je wyjąć, by się nie przypaliły.

Tradycyjny obiad na południu Indii jest podawany na vazhaillaai – świeżym liściu bananowca, na którym układa się jedzenie w określony sposób: górna połowa liścia jest przeznaczona na potrawy główne i dodatki, dolna na ryż. Oczywiście je się prawą ręką.

Kuchnia hinduska choć coraz bardziej popularna, często jest trudna do podrobienia, ze względu na trudności w dostępie niektórych przypraw np. charakterystycznej dla hinduskich dań asafetydy – która ma bardzo niemiły zapach i z uwagi na to nazywana jest smrodzieńcem lub czarcim łajnem. Odrobina dodana do potrawy nadaje subtelności smaku, kiedy jednak się przesadzi – potrawę można wyrzucić.

W kuchni indyjskiej można się zakochać za aromat, kolor, pikantność. Można wziąć kęs curry z kurczaka zamknąć oczy i odpłynąć w stronę zachodzącego słońca w kolorze szafranu. Bo taka właśnie jest kuchnia indyjska – pobudzająca zmysły i wyobraźnię po prostu… zawsze dobrze przyprawiona.

Wypróbuj przepisy na indyjskie dania:

Biryani

Raita

Chicken butter masala

Indyjska marchewka z groszkiem

Kurczak garam masala w sosie ogórkowym

Chutney pomidorowo - imbirowy z cynamonem