Zupy polskie – takie jak krupnik – są dość specyficzne. W wielu domach pokutuje np. pogląd, że dobra zupa, to zupa na kościach – co dla wielu obcokrajowców jest wręcz niewyobrażalne. Uważa się też, że krupnik to idealna zupa dla dzieci. Bo kasza jest zdrowa (do czego zaraz wrócimy) i sam krupnik też ma wiele cennych wartości odżywczych. W mniemaniu tym brakuje jednak poprawki na to, że kasza – mimo iż zdrowa – ma smak bardzo specyficzny i może drażnić wrażliwe kubki smakowe u dzieci.

Za to dla wielu dorosłych krupnik to najlepsza z zup. Co czyni ją tak wyjątkową?

Zupa krupnik

Krupnik to typowo polska zupa. Jej nazwa pochodzi stąd, że wywar (mięsny lub warzywny) zasypuje się kaszą - czyli krupami. Dzięki temu, że krupnik można przyrządzić na wywarze warzywnym, występuje on równiez jako danie wegetariańskie.

Przepisy na krupnik są liczne, można tę zupę przyrządzać na wędzoncena żeberkachz pulpecikamiz grzybamipo szwajcarsku… Krupnik z reguły przyrządza się z kaszą jęczmienną, ale można też zrobić wariację na dwie kasze: z jęczmienną i jaglaną. Można też zrobić krupnik z kaszą gryczaną

Niezależnie jednak od tego, po jaki przepis sięgniemy, ważne jest, aby pamiętać, że najważniejsza w krupniku jest kasza. I że należy ją przygotować tak, aby nie straciła nic ze swych cennych właściwości.

Jaka kasza na krupnik

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą ugotować krupnik.Wszystko zależy od naszych preferencji! Najważniejsze jednak jes to, by kasza do zupy była dobrze ugotowana i nie traciła swoich właściwości.

Kasza dzieli się na następujące rodzaje: kasza gryczana, kasza jęczmienna (pęczak, kasza perłowa), kasza manna, kasza jaglana, kasza kukurydziana, kasza tatarczana. Cenne właściwości odżywcze kaszy sprawiają, że powinna ona być obecna na stałe w naszych jadłospisach: kasza jest źródłem błonnika i białka, nie tuczy, jest źródłem witamin z grupy B, witaminy B i kwasu foliowego. Kasza dostarcza też sporo składników mineralnych.

Jak gotować kaszę, by zachować cenne składniki? Kasze grube należy przed gotowanie kilka razy wypłukać, a do gotowania należy używać odpowiedniej ilości wody:
- na 1 szklankę kaszy gryczanej lub krakowskiej bierzemy 2 szklanki wody;
- na 1 szklankę pęczaku – 3 szklanki wody;
- na 1 szklankę kaszy jaglanej, jęczmiennej (perłowej i mazurskiej) – 2,5 szklanki wody.

Kasza nie będzie się sklejać, jeśli do gotowania dodamy łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek. Gotowanie trwa do chwili aż kasza wchłonie cała wodę.

Krupnik na bogato

Składniki:
- marchewka: 2 sztuki
- giczka cielęca: 1 sztuka
- pietruszka: 1 sztuka
- seler kawałek: 1 sztuka
- ziemniaki srednie: 3 sztuki
- cebula: 1 sztuka
- czosnek do smaku ząbki: 2 sztuki
- kasza jęczmienna gruba: 1 szklanka
- suszone grzyby leśne: 10 sztuk
- masło: 1 łyżka
- śmietana wiejska: 2 łyżki
- natka pietruszka posiekana: 2 łyżki
- sól , pieprz: 1 szczypta

 

Giczkę gotujemy w osolonej wodzie, podczas gotowania odszumowujemy, jak będzie już miękka wrzucamy pokrojoną na plasterki marchewkę, pietruszkę i seler (staramy się żeby kawałki selera odpowiadały mniej-więcej plasterkom marchewki...). Wrzucamy czosnek, grzyby, drobniutko pokrojoną cebulkę, ziemniaki pokrojone w kostkę. Jak zmiękną, ale nie całkiem, tak na pół-miękko, dodajemy wymytą kaszę, masło i gotujemy aż kasza zmięknie. Wyjmujemy giczkę, wyrzucamy kość, mięso drobimy, ale niezbyt drobno. Solimy pieprzymy do smaku, dodajemy śmietanę, nalewamy na talerze, posypujemy natką i krupnik gotowy.