Jakie mielone do spaghetti - przepis na mięso

 

Spaghetti z mięsem mielonym, czyli spaghetti bolognese robi się z mieszanego mięsa wieprzowo-wołowego. Pamietajmy, aby kawałki, z których przyrządzamy mięso były świeże i ładne. Przykładowo może to być wieprzowa łopatka wraz z kawałkiem wołowiny gulaszowej. Do mielonego mięsa można dołączyć też cielęcinę. I choć jest znacznie droższa, po jej dodaniu mięso osiągnie niepowtarzalny smak (cielęcina nie jest tłusta i prawie w ogóle nie zawiera wody). Po zakupie i oczyszczeniu mięsa, mielimy je i doprawiamy.

Aby doprawić mięso mielone potrzebujemy dwóch ząbków czosnku, dwóch średniej wielkości zeszklonych cebul, dużo świeżych przypraw (oregano, bazylia, rozmaryn) oraz przyprawy suszone (papryka, sól, pieprz).

Tak przyrządzone mięso wrzucamy na patelnię i smażymy. Podczas smażenia można podlewać je wodą i rozdrabniać widelcem, aby pozbyć się grudek.

Jakie mielone do spaghetti - makaron i sos

 

Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu w osolonym wrzątku, odcedzamy i polewamy odrobiną oliwy. Pamiętajmy, aby makaronu nie zalewać zimną wodą! Po odcedzeniu wystarczy dodać kilka łyżek oliwy – wtedy sos będzie lepiej trzymał się nitek makaronu, a one same nie będą sklejone.

Do przyrządzenia sosu należy użyć jednej puszki pomidorów bez skóry oraz małej puszki koncentratu pomidorowego. Rozdrobnione pomidory dołączamy do mięsa, dodajemy koncentratu i wszelkich dodatków, na jakie mamy ochotę (w tym warzyw, np. papryki żółtej lub czerwonej, świeżych pomidorów). Taką zawartość dusimy przez około 20 minut. Sos powinien być zawiesisty, a składniki w nim się znajdujące dobrze rozdrobnione.

Polecamy też przepis na sos pomidorowy z pomidorów świeżych.

Jakie mielone do spaghetti - sposób podawania dania

Na ugotowany makaron spaghetti kładziemy kilka łyżek gęstego sosu i posypujemy startym serem. Najlepszy jest nieco głębszy talerz, w którym łatwiej manewrować widelcem. Wbrew powszechnemu przekonaniu spaghetti je się tylko widelcem – podawanie do tego dania widelca i łyżki nie należy do włoskiej tradycji.