Dla domowych potrzeb wystarczają trzy, cztery rodzaje alkoholu, wina i likieru, wybrane zgodnie z przepisami. Więcej gatunków alkoholi to możliwość rozszerzenia listy koktajli, które możemy przygotować. Zestaw trunków powinien być uzupełniony zapasem wody sodowej, coli, piwa, szampana i soków owocowych, zgodnie z wybranymi przez nas przepisami.

Profesjonalny bar

W zawodowym barze niezbędne jest posiadanie pełnego zestawu alkoholi i dodatków. Oto one:

  • Whisky (przede wszystkim szkocka), gin, wódka (ceniona jest polska, rosyjska i fińska), rum, angostura (wódka ze skórek pomarańczy), tequila (wódka meksykańska z owoców kaktusa), koniak, armaniak, calvados, Campari, wermut (Cinzano, Martini).
  • Likiery o różnych smakach, zwłaszcza miętowe, kawowe, kakaowe, jarzębinowe, wiśniowe, z soku z czarnej porzeczki (cassis), pomarańczowe, bananowe, brzoskwiniowe, korzenne i ziołowe.
  • Szampan, wino, piwo
  • Cukier w syropie, syrop z owoców granatu, wody gazowane, sodowa (Indian tonic, schweppes, cola), napoje i soki owocowe.

Do przygotowania drinków potrzebne są specjalne naczynia i przyrządy.

  • Shaker, elektryczny mikser, szklane naczynie wraz z mieszadełkiem, karafka
  • Ekspress do kawy, miarki do dozowania, tacka do cięcia nożem i nóż, korkociąg z otwieraczem i nożykiem, pojemnik na lód, młynek do lodu, naczynie do wyciskania cytryny, sitko do koktajlu, lejek, naczynie do schładzania napojów w butelkach, szczypce do lodu, szczypce do kruszenia lodu i słomki

W barku powinien znajdować się odpowiedni wybór kieliszków i szklanek do drinków o różnym kształcie i pojemności, należy zwracać uwagę na to w jakim naczyniu podaje się napój. Istnieją cztery grupy kieliszków i szklanek

  • Klasyczne kieliszki koktajlowe
  • Wysmukłe kieliszki do szampana,
  • Szklanki koktajlowe
  • Wysmukłe kieliszki do szampana
  • Szklanki koktajlowe (tumbler) i inne

Metody przyrządzania koktajli

Koktajle można zrobić na wiele sposobów. Można przyrządzić drinka bezpośrednio w szklance lub w kieliszku, jest to metoda najprostsza i najszybsza. Wkłada się do kieliszka lód, wlewa odpowiednie składniki, miesza słomką i koktajl jest gotowy.

Druga metoda polega na przyrządzeniu drinka w naczyniu do mieszania. Najpierw wkłada się kilka kostek lodu do specjalnego naczynia szklanego, następnie wlewa odpowiednie składniki i miesza za pomocą łyżeczki – mieszadełka. Ruchy wykonywane mieszadełkiem muszą być krótkie (10 sekund) i energiczne. Ten sposób pozwala na schłodzenie składników i niegwałtowne połączenie ich w jednolitą całość.

Podobnie przyrządza się koktajle za pomocą shakera. Ta metoda pozwala wprowadzić do płynu powietrze.

Najważniejsze – podanie

 

Koktajlu nie podaje się jak szklanki wody. Po napełnieniu szklanki lub kieliszka płynem dekoruje się je świeżym owocem, plasterkiem cytryny lub pomarańczy i obowiązkowo dodaje się dwie jedną lub dwie słomki odpowiedniej długości. Zawodowego barmana obowiązują ścisłe zasady. Jeśli podaje koktajle gościom musi stawiać je na stole z prawej strony klienta (jak wino).

Koktajle pije się często przed jedzeniem. Nie wszystkie koktajle są słabe, niektóre działają jak czysty alkohol. By uniknąć picia na pusty żołądek, podaje się wraz z koktajlem „coś na ząb”. Mogą to być oliwki, orzeszki, małe kanapki czy sucha kiełbasa.