Jak ugotować ryż? Czy zazwyczaj po prostu wrzucasz ryż torebki na gotującą się wodę? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: TAK, robisz to źle. Podpowiadamy, jak ugotować ryż, by cieszyć się jego smakiem i strukturą.

Jak ugotować ryż

Jak ugotować ryż, by był pyszny? Najważniejsze to kupić dobry produkt wyjściowy. Ryż, który kupujemy w sieciówkowych marketach często nie jest najlepszej jakości. Jeśli więc możemy kupujmy ryż niepakowany w plastikowe torebki, tylko w duże, często kilkukilogramowe worki.

Jeśli zdecydujemy się na ryż w torebkach, pamiętajmy, żeby wysypać go z nich przed gotowaniem. Gotowanie ryżu bez torebki nie tylko sprawia, że sam ryż będzie smaczniejszy, ale także ma wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy twierdzą, że podczas podgrzewania w procesie gotowania plastikowej torebki mogą wydzielać się szkodliwe dla naszego organizmu substancje.

Często jecie ryż? Dobrą opcją będzie zakup ryżowaru, czyli specjalnego urządzenia do gotowania ryżu. Ryż gotuje się szybko, a waszym jedynym zadaniem jest wsypanie ryżu do środka i wyjęcie go po kilku minutach, kiedy będzie już gotowy. 

Gotowanie ryżu – rodzaj ma znaczenie!

Wybierając ryż, powinniśmy też wziąć pod uwagę danie, które zamierzamy przygotować. Innego ryżu użyjemy do curry, innego do sushi, a jeszcze innego do risotto. Jeśli szukamy ryżu, który będzie po prostu dodatkiem do gulaszu czy duszonych warzyw, warto wybrać zamiast białego, ryż brązowy. To ryż, który został poddany tylko minimalnej obróbce, dzięki czemu zachowuje swoje cenne wartości odżywcze. Trzeba jednak pamiętać, że gotuje się on dłużej niż inne rodzaje ryżu.

Warto też zwrócić uwagę na długość ziaren ryżu. Dzielimy ryż na krótko-, średnio- i długoziarnisty. Ryż z krótkimi ziarnami będzie dobry do sushi czy risotto, średnie ziarna nadadzą się na desery i do codziennego jedzenia, a ryż długoziarnisty świetnie smakuje na przykład z curry.

Jak ugotować ryż na sypko?

Gotowanie ryżu na sypko jest prostsze niż może się wydawać. Kluczem do sukcesu jest jeden prosty zabieg. Jako że ryż zawiera skrobię, która podczas gotowania sprawia, że robi się on kleisty, należy się jej pozbyć, zanim wrzucimy ziarna do wrzątku. A jak to zrobić? Suchy ryż wrzuć na sito i przepłucz ciepłą wodą.

Zobacz też: mąka ryżowa - przepisy nie tylko na chleb!

Jak dalej gotować ryż, kiedy pozbyliśmy się elementu go sklejającego – skrobi? Wystarczy wrzucić ryż na wrzącą, osoloną wodę. Ile wody na szklankę ryżu? Trzymajmy się proporcji 1:2 – 1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody. Mieszamy, by ziarna nie przykleiły się do dna garnka. Kiedy woda się zagotuje, zmniejszamy gaz do małego, by delikatnie bulgotała, przykrywamy garnek pokrywką. Ile gotować ryż?  Ryż gotujemy około 15 minut – aż wchłonie wodę.

Po tym czasie wyłączamy gaz i zostawiamy ryż na 3 minuty. Mieszamy widelcem, by nadać mu puszystości i podajemy. Wiele oczywiście zależy od rodzaju ryżu, jednak klasyczny, długoziarnisty ryż najlepiej gotować w powyższy sposób. Ryż na sypko pasuje do wielu dań.

Jak przygotować ryż?

Natomiast jeśli chodzi o kwestię jak gotować ryż, by był on śnieżnobiały, to najprostsza metoda to dodanie kilku łyżek soku z cytryny do wody podczas gotowania ziaren. Dzięki temu zachowają one ładny kolor.

Kiedy już wiesz jak ugotować ryż, wypróbuj nasze przepisy na zapiekankę z ryżem w aż 17 odsłonach!