Czosnek uprawia się od ok. 5 tysięcy lat. Dużą popularność zyskał w starożytności. Około 450 r. p.n.e. powstała indyjska pieśń o czosnku, w której opiewany jest jako środek przedłużający życie. Jego lecznicze właściwości docenili Rzymianie, którzy wierzyli, że poprawia sprawność bojową żołnierzy. Hipokrates i Galen polecali go jako lekarstwo w schorzeniach układu pokarmowego, oddechowego, jako środek moczopędny i usuwający toksyny. W Polsce jest znany od średniowiecza.

Naturalny antybiotyk

Czosnek zapobiega chorobom wirusowym, grzybiczym i bakteryjnym. Substancje w nim zawarte: witaminy A, B, C, białka, glikozydy, wapń, cynk i żelazo zwiększają odporność organizmu. Spożywanie surowegoczosnku obniża ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu. Czos nek działa wykrztuśnie, przyspiesza trawienie, zapobiega wzdęciom i zaparciom. Gotowa ny tra ci część właściwości leczniczych, w tym bakteriobójcze. Czosnku nie należy podawać małym dzieciom, polecany jest natomiast w aromaterapii niemowląt, które mają katar. Zapach po zjedzeniu czosnku zlikwiduje żucie natki pietruszki lub zjedzenie jabłka.

Opracowano na podstawie listów Joanny Józefowicz z Prudnika, Moniki Jungi z Mrzezina, Teresy Nowak z Krosna, Kamili Sysy z Jasikowa, Idy Węsierskiej z Sierakowic.

Dziękujemy!

Fot.: Tinka - Fotolia