Ciecierzyca – przepisy na nią cieszą się coraz większą popularnością, bo ta roślina strączkowa świetnie sprawdza się w diecie wegetariańskiej. Cieciorka zawiera bowiem dużo białka, które jest łatwo przyswajalne.  Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi, warto więc wprowadzić ją do diety osób spożywających wiele tłuszczów zwierzęcych. Ponadto ciecierzyca to źródło potasu, sodu i błonnika. 

Co zrobić z ciecierzycy?

W jakich daniach sprawdzi się więc ciecierzyca? Przepisy są niezwykle różnorodne. Zacznijmy od tego, że warzywo to może spokojnie być zastępnikiem białej fasoli. Warto więc przygotować nową wersję fasolki po bretońsku z ciecierzycą właśnie i dodatkiem pikantnego chorizo. Poza tym te strączki dają nam ogromne pole do popisu, jako dodatek zupy, sałatki, czy nawet można zrobić z nich kanapkową pastę albo kotlety z ciecierzycy. Nie zapomnijmy też o klasycznych daniach, w których sprawdza się ciecierzyca – przepisy kuchni Morza Śródziemnego to wiele ciekawych propozycji. Kremowa pasta, czyli hummus, aromatyczne kotleciki – falafel i zupa z ciecierzycy harira to tylko kilka z pysznych dań.

Groch włoski może być podstawą także pysznych i sycących dań na upalne dni. W naszym artykule lekki obiad na lato znajdziesz niejedną propozycję z wykorzystaniem ciecierzycy!

Jak gotować ciecierzycę?

Gotowana ciecierzyca to pyszny składnik jerozolimskiego hummusu lub falafela. Pasta kanapkowa z ciecierzycy to doskonały pomysł dla osób chcących mieć sycące śniadanie. Ciecierzycę zalewamy zimną wodą (najlepiej lodowatą), która przekracza dwukrotnie objętość ciecierzycy. Pozostawiamy na całą noc do namoczenia. Następnego dnia odsączamy z wody ziarna ciecierzycy. Na średniej patelni połącz osuszone ziarna ciecierzycy z jedną łyżeczką sody oczyszczonej. Podgrzewaj na średnim ogniu przez około trzy minuty, od czasu do czasu mieszając. Zalej około 2 litrami wody. Zmniejsz ogień i gotuj przez 20-40 minut. Woda ma się delikatnie gotować. Dobrze ugotowana ciecierzyca będzie łatwa do rozgniecenia, ale nierozpadająca się. Odcedź ciecierzycę z wody. Aby przygotować hummus należy ciecierzyce umieścić w robocie kuchennym, aż do uzyskania gładkiej pasty. Gdy maszyna będzie działała na wolnych obrotach, należy dodać pastę tahini, sok z cytryny, czosnek i sól. Następnie powolnie wmieszać 100 ml lodowatej wody przez około 5 minut. Aż do momentu uzyskania gładkiej i kremowej pasty. Przełóż hummus do miski i wstaw do lodówki na 30 minut. Hummus warto wyjąć z lodówki około 30 minut przed spożyciem. Wtedy smak i aromat pasty w pełni się rozwinie. Metoda przygotowania zainspirowana została przepisem z książki „Jerozolima” Yottama Ottolenghi.

Jak smakuje ciecierzyca?

Ciecierzyca smakuje jak delikatnie słodko-słony groch. Jego struktura jest ziarnista, ale po ugotowaniu łatwo zmienia konsystencje na kremową. Ciecierzyca wyróżnia się ponadto lekko orzechowym smakiem. W szczególności po uprażeniu lub upieczeniu groch włoski nabiera przyjemnego smaku. Ciecierzyca przygotowana w taki sposób to prosta i zdrowa przekąska.

Ciecierzyca: jak zrobić mąkę z ciecierzycy?

Ciecierzyca to także podstawowy składnik do wykonania ciasta naleśnikowego. Wystarczy, że sami przygotujemy mąkę z ciecierzycy. Wystarczy, że ciecierzyce uprażymy na suchej patelni, aż do momentu, gdy wydobywać się będzie orzechowy aromat i groch lekko zbrązowieje. Przesypujemy ciecierzyce do talerzyka i odstawiamy do ostygnięcia. Kolejnym krokiem jest przesypanie jej do blendera z ostrzami układającymi się w literę S lub młynka do kawy. Mielimy, aż do uzyskania proszku. Następnie przesypujemy i używamy np.: do przygotowania ciast.

Cieciorka czy ciecierzyca

Przyjęło się używać zamiennie słowa cieciorka i ciecierzyca. Jednak cieciorka to roślina z rodziny bobowatych. Należąca do jednej z kilkunastu odmian groszku azjatyckiego. W Polsce spotyka się cieciorkę pochewkowatą. Zastosowanie kulinarne ma ciecierzyca pospolita. Jest to również roślina pochodząca z terenów Azji. Uprawiana jest ze względu na właściwości odżywcze. Nazywanie ciecierzycy cieciorką jest uproszczeniem, które często stosowane jest w zabiegach marketingowych. Warto wiedzieć, że ciecierzyca nie jest cieciorką, choć często używa się jej, jako alternatywnej nazwy.

 

Zobacz też galerię Sałatka z ciecierzycy na 11 sposobów oraz galerię Soczewica na 22 sposoby