Ananasy najlepiej smakują na surowo, ale okazuje się, że ciasto z ananasem to smakołyk, który można przygotować na wiele sposobów. Tym ciastem trafimy w gusta nawet najbardziej wybrednych miłośników słodkości.

Ciasto z ananasem – skąd pochodzi ananas?

Ananas jadalny pochodzi z terenów Ameryki Południowej, najprawdopodobniej z Brazylii. Współcześnie największe uprawy ananasów znajdują się w Chinach, Hawajach, Meksyku, Filipinach i Brazylii. W Europie ananas, z różnym powodzeniem, uprawiany był w szklarniach. W Polsce uprawiano je za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Aktualnie w sklepach możemy kupić ananasy świeże lub ananasy w puszkach. Dostępne są także suszone cząstki ananasa, przypominające chipsy lub ananas mrożony.

Ciasto z ananasem świeżym

Podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać, przygotowując ciasto z ananasem, brzmi: jakiego ananasa użyjemy? Świeżego, z puszki czy mrożonego? Wybierając ananasa do ciasta, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Świeży ananas ma pyszny, orzeźwiający, słodko-kwaśny smak i jest bardzo soczysty. Oczywiście pod warunkiem jednak, że będzie odpowiednio dojrzały. Ciasto z ananasem będzie dużo lepsze, jeśli użyjemy dojrzałego ananasa. Jak go rozpoznać? Przede wszystkim powąchajcie owoc, powinien pachnieć intensywnie. Możecie też wykorzystać sprawdzony trik – jeśli liście ze środka dają się łatwo wyrwać, oznacza to, że ananas jest dojrzały.

Jak pokroić ananasa? Krojenie tego owocu często nastręcza dużo trudności. Twarda skórka i włóknisty trzon w środku owocu sprawiają, że najlepiej do jego obrania posłużyć się specjalnym przyrządem. Obieraczka do ananasa składa się z wykrawacza z rączką, który wkręcamy w owoc (po wcześniejszym odcięciu czubka z liśćmi). Wykrawacz sprytnie odcina równe plasterki, które potem jednym ruchem wyciągamy z owocu. W zestawie często jest też nożyk lub mała część służąca do pokrojenia plasterków na równe części. Ciasto z ananasem będzie wtedy nie tylko smaczne, ale i piękne!

Ciasto z ananasem z puszki

Placek z ananasem może być też przygotowany z ananasem z puszki. Warto jednak pamiętać, że ananas z puszki zanurzony jest w słodkim syropie i tym samym staje się dużo słodszy niż surowy owoc. Ananasa przed dodaniem do ciasta należy osączyć z zalewy. Nie musimy jej wylewać, możemy wykorzystać ją na przykład do nasączenia biszkoptu. Jako że zalewa i sam ananas są już słodkie, warto nieco ograniczyć ilość cukru dodawaną do ciasta.

Szybkie ciasto z ananasem przygotujemy korzystając właśnie z puszkowanych owoców. Plasterki lub kawałki wystarczy po prostu dodać do ciasta.

Ciasto z ananasem mrożonym

Przepis na ciasto z ananasem mrożonym również jest prosty. Ananas mrożony to dobra alternatywa dla świeżego, jeśli nie chcemy męczyć się z jego obieraniem, i puszkowanego, który może być dla nas za słodki.

Ananas mrożony zwykle jest już pocięty na zgrabne kawałki, więc wystarczy tylko go rozmrozić. Najlepiej zrobić to umieszczając zamrożonego ananasa w lodówce i pozwalając mu stopniowo się rozmrażać. Później możemy już użyć go do wypieków.

Ciasto z ananasem - rodzaje

Dowodem na ogromne możliwości, jakie daje ten owoc w wypiekach, jest nasza galeria i aż 22 przepisy na ciasto z ananasem. Jak się okazuje, z niepozornym ananasem można stworzyć wiele pysznych wypieków np.: muffiny pina colada. Patrząc po przepisach ananas bardzo pasuje do ciast biszkoptowych przekładanych kremem, w których to kwaskowaty smak owocu łączy się z kremową konsystencją masy, którą placki przekładamy. Ale my polecamy też serniki i inne wypieki.

Jeśli korzystamy ze świeżego ananasa możemy śmiało postawić na słodkie ciasto z ananasem i kremem lub na przykład kruche z dodatkową warstwą kruszonki. Ananas sprawdzi się w większości ciast owocowych.

Ciasto z ananasem – eksperymentuj w kuchni!

Jeśli nie jesteście przekonani do ciasta z ananasem, warto spróbować dodać go do ciast z innymi owocami. Nasi użytkownicy polecają na przykład ciasto z ananasem i jabłkami – oryginalną wersję klasycznej szarlotki – czy placek z ananasem i wiśniami.

Szczególnie popularne są ciasta inspirowane smakiem pina colada – czyli połączenie ananasa i kokosa, które w wypiekach sprawdza się doskonale. Możecie przygotować kokosowy krem i ułożyć na nim kawałki ananasa lub zrobić ucierane ciasto kokosowo-ananasowe. Ciasto z ananasem to także tort ananasowy – owoc daje nam wiele możliwości dekoracji wierzchu ciasta.

Ciasto z ananasem jest pyszne głównie ze względu na kontrast smaku – słodki krem czy ciasto kontrastują z orzeźwiającym smakiem owocu. Dlatego właśnie polecamy wybierać świeżego ananasa, z odpowiednim sprzętem obranie go będzie dziecinnie proste, a my będziemy mogli cieszyć się świetnym ciastem. Przygotujcie ciasto z ananasem na specjalną okazję, na przykład urodziny lub jedzcie je bez okazji - w naszej galerii znajdziecie sporo propozycji!

Zobaczcie przepisy na ciasto z ananasem w 22 odsłonach! Takie propozycje na pewno sprawdzą się podane jako ciasto na imieniny