Tak słynną kanapkę opisuje Michele Anna Jordan, która ma pełne prawo uważać się za największego eksperta w dziedzinie kanapek BLT. Michele jest autorką The BLT Cookbook, czyli książki kucharskiej w całości wypełnionej przepisami na jedną z najbardziej uwielbianych przez Amerykanów kanapek.

„BLT” to akronim, utworzony od angielskich nazw kluczowych składników kanapki: bekonu (bacon), sałaty (lettuce) i pomidorów (tomato). Podstawowa wersja BLT zawiera jeszcze bez dwa dodatkowe składniki, które niestety nie doczekały się honorowego upamiętnienia w ramach nazwy. Mowa o majonezie oraz o chlebie, bez którego rzeczywiście trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek kanapkę, która mogłaby liczyć na poważne traktowanie.

Historia BLT nie jest do końca znana. Badacze kanapek podejrzewają, że jest ona potomkinią późnowiktoriańskich tea sandwiches, czyli eleganckich kanapeczek podawanych do popołudniowej herbaty, najczęściej składających się z pozbawionego skórek białego chleba, masła i cieniutkich plasterków ogórka. Jej starszą siostrą jest natomiast imponująca kanapka klubowa (club sandwich), czyli dwa piętra chrupiącego chleba, grillowana pierś indyka, bekon, pomidory, sałata i miodowa musztarda. Nie sposób odmówić im pewnego podobieństwa.

Istnieje bardzo wiele odmian kanapki BLT. Wędzony bekon może być zrumieniony lub surowy. Wielu twórców kanapek decyduje się na sałatę lodową, która nadaje BLT dodatkowej chrupkości. Inni wybierają sałatę masłową, rukolę lub roszponkę. Niektórzy (Ed Levine – amerykański dziennikarz i bloger kulinarny) uważają, że sałata nie jest tej kanapce w ogóle potrzebna. Oczywiście jest to sugestia raczej absurdalna, a osoba, która nie uznaje sałaty, absolutnie nie powinna mieć prawa do używania w odniesieniu do swojej kanapki pełnej nazwy „BLT”.

Autorka The BLT Cookbook jest zdania, że najważniejszą rolę w kanapce odgrywają pomidory. Poleca soczystą odmianę malinową. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastąpienie świeżych pomidorów suszonymi lub wolno pieczonymi. BLT najczęściej podawana jest na opieczonym pieczywie, białym lub pełnoziarnistym. Miłośnicy kanapek udoskonalają swoje BLT, dodając do majonezu kolendrę, chili, sok z cytryny, pieczony czosnek, pesto lub natkę pietruszki. Najpopularniejszymi dodatkami spoza kanonu są grube plastry awokado oraz jajka – smażone lub w koszulkach.

Po lekturze przygotuj swoją kanapkę BTL.

Przepisy na tę i inne kanapki znajdziecie na blogu Sandwicherie.