Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego jak katastrofalne skutki może mieć picie alkoholu w czasie ciąży. Wypity alkohol niemal natychmiast przenika przez łożysko do organizmu płodu, którego wątroba nie jest jeszcze dobrze wykształtowana. Dlatego stężenie alkoholu we krwi płodu jest zdecydowanie wyższe niż we krwi matki.

 

Im mniejszy płód tym większe niebezpieczeństwo z wypitego przez matkę alkoholu, im bardziej rozwinięta wątroba tym lepiej dziecko radzi sobie z procentami. Jednak nawet mała ilość spożytego alkoholu może prowadzić do zmian, które będą towarzyszyć dziecku aż do późnego dzieciństwa, dorosłości i starości. Zanim ciężarna kobieta sięgnie po kieliszek musi pamiętać o tym, że każda ilość alkoholu szkodzi dziecku!

 

Zagrożenie

 

Picie alkoholu powoduje dużą liczbę poronień. Oprócz tego dzieci, których matki piły rodzą się z uszkodzeniami mózgu, schorzeniami nerek, wątroby, serca a nawet deformacjami ciała. To jeszcze nie koniec, bo kobiety pijące w ciąży powinny liczyć się z tym, że ich dziecko będzie miało źle rozwinięty mózg i płuca, uszkodzone kości i zęby oraz będzie cierpiało na zaburzenia wzrostu czy urodzi się za wcześnie. 

 

Istnieje zatwierdzony zespół chorób (FAS), które mogą się pojawić u dziecka pijącej matki. Nie muszą być to jedynie fizyczne zmiany zauważalne zaraz po porodzie lub przy wczesnym okresie rozwoju. Dziecko narażone na FAS może mieć problemy z przystosowaniem się w szkole czy może posiadać problemy z przyswajaniem wiedzy. Nieprzyjęte do grupy rówieśników dziecko może być po prostu nieszczęśliwe. W takim okresie często matki zapominają o tym czy spożywały alkohol w ciąży i całą winę zwalają na dziecko.

 

Oprócz zaburzeń przystosowawczych do społeczeństwa dzieci z zespołem FAS mogą mieć wady oczu, małogłowie, bardzo krótką szyję, słabą koordynację ruchową, zaburzenia psychiczne i emocjonalne czy niższy poziom inteligencji.

Każda matka chcąca dla swojego przyszłego dziecka wszystkiego co najlepsze powinna zapomnieć na kilkanaście miesięcy (ciąża wraz z okresem karmienia piersią) o piciu alkoholu.