Do jakich dań warto wykorzystać buraki? W zasadzie do wszystkich! Zaczynając od śniadania i buraczanej pasty kanapkowej czy buraczanego koktajlu, przez przeróżne dania obiadowe – tarty, pierogi, sałaty aż po ciasta, do których też można wykorzystać buraki. I co ważne, buraki można nie tylko gotować – świetnie w wielu daniach sprawdzą się też pieczone buraki o niezwykle intensywnym smaku. Więcej pomysłów znajdziecie w naszej galerii.

Buraki – właściwości

Buraki to warzywo, które w naszych kuchniach jest raczej niedoceniane. Występuje w klasycznych zestawieniach – pod postacią barszczu czy surówek. Jednak burak to ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Szczególnie, że warto je jeść ze względu na jego wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Powinny spożywać je osoby z anemią oraz kobiety w ciąży, ze względu na kwas foliowy. Buraki zawierają dużo witaminy C, A i K, są też cennym źródłem błonnika. Warto jeść je także ze względu na składniki mineralne – żelazo, magnez, potas, magnez oraz wiele innych.

Osoby, którym szczególnie zależy na tych składnikach odżywczych mogą spożywać buraki na surowo – na przykład w postaci cienko pokrojonych plasterków z odpowiednim sosem. Surowe buraki mają więcej wartości odżywczych, ale cechuje je również specyficzny smak, który może nie każdemu przypaść do gustu. Warto więc przemycać te warzywa w koktajlach lub przyrządzać zdrowe soki. Zaopatrzmy się w porządną wyciskarkę do warzyw i owoców o dużej mocy i działajmy!

Buraki gotowane – przepis

Zanim zabierzemy się do przygotowywania fantastycznych dań z buraków, musimy wcześniej je ugotować. Do gotowania wybierajmy średnie i małe buraki – duże często gotują się bardzo długo, a ich smak jest gorszy od tych mniejszych. Nie kupujmy buraków, które mają pomarszczoną skórkę lub są miękkie – dobre buraki powinny być twarde.

Przed gotowaniem buraki dokładnie myjemy, a następnie zalewamy wodą, tak aby żaden burak nie wystawał ponad jej powierzchnię. Pamiętajcie, aby buraków nie obierać przed gotowaniem ze skórki – jako że te warzywa są naprawdę twarde, tylko niepotrzebnie się namęczycie, a za to po ugotowaniu skórka zejdzie z buraków z łatwością. Drugą ważną rzeczą jest niesolenie wody, buraki doprawiamy już po ugotowaniu. Jak długo gotować buraki? Mniejsze sztuki gotujemy około 40 minut, większe nawet do 1,5 godziny. Możemy przyspieszyć proces gotowania, używając szybkowaru – doskonale sprawdza się właśnie do gotowania buraków czy ziemniaków. Skróci czas gotowania do nie więcej niż pół godziny.

Obiad z burakiem pieczonym – jak upiec buraki?

Wiele osób zamiast buraki gotować decyduje się na ich upieczenie. Ma to sens, ponieważ pieczone buraki są bardziej aromatyczne i słodsze. Jak je piec? Wystarczy, że każdego buraka (ze skórką) owiniemy w folię aluminiową i włożymy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Buraki pieczemy dość długo, bo około godziny, dlatego warto robić to przy okazji przygotowywania innych dań, na przykład zapiekanek.

Co można zrobić z buraków gotowanych lub pieczonych? Z buraków gotowanych lub pieczonych warto przygotować carpaccio, czyli cieniutko pokrojone plasterki skropione dressingiem. Pyszne są również kotlety z buraków, buraki dorzucone do sałatki czy buraki przerobione na pastę do chleba.

Potrawy z buraka – proste i pyszne

Dania z buraka kojarzą nam się głównie z zupami i buraczkami do obiadu. Barszcz czerwony jemy na ciepło, ale przyrządzamy również chłodnik z młodych buraczków z liśćmi, czyli z botwinki. Warto pamiętać, że prawdziwy barszcz czerwony powinien powstawać na zakwasie, czyli przefermentowanych przez kilka dni burakach. Do chłodnika za to dodajemy ulubiony nabiał – może to być zsiadłe mleko, jogurt, kefir lub śmietana.

Z kolei buraczki do obiadu mogą być po prostu ugotowane i starte na tarce lub marynowane. Buraki dobrze sprawdzą się również w warzywnych tartach, a nawet deserach – pączki z buraków czy brownie z dodatkiem tych warzyw to propozycje, które zaskoczą was smakiem. Buraki pasują do deserów, ponieważ mają w sobie dużo naturalnej słodyczy, a ich smak dobrze komponuje się na przykład z czekoladą.

Buraki – przepisy wegetariańskie

Przepisy z burakami dobrze nadają się dla wegetarian. W wielu przypadkach nie zawierają mięsa, a jeśli zawierają, można go nie dodawać lub zastąpić na przykład tofu czy seitanem. Co zrobić z buraków wegetariańskiego? Z łatwością przygotujecie barszcz czy chłodnik na bazie bulionu warzywnego, przyrządzicie kotlety z buraka czy pastę do chleba. Buraki są bardzo lubiane przez osoby nie jedzące mięsa, ponieważ mają bardzo dużo smaku.

Buraki w polskiej kuchni zajmują ważne miejsce. Często jednak traktujemy je jako dość nudne warzywo. A przecież można przygotować z niego tyle wspaniałych dań. Warto eksperymentować i próbować nowych smaków! Czas na buraki.